Number of the records: 1  

Psychosémantické aspekty vybraných fotografií z IAPS

  1. 1.
    0325606 - PSÚ 2009 RIV SK cze C - Conference Paper (international conference)
    Urbánek, Tomáš - Czekóová, Kristína - Pokorná, Z.
    Psychosémantické aspekty vybraných fotografií z IAPS.
    [Psychosemantic aspects of selected photographs from the IAPS.]
    Sociálne procesy a osobnosť 2008. Zborník z konferencie.. Bratislava: Ústav experimentálnej psychológie SAV, 2009 - (Golecká, L.; Gurňáková, J.; Ruisel, I.), s. 57-65. ISBN 978-80-88910-26-8.
    [Sociálne procesy a osobnosť 2008. Stará Lesná (SK), 15.09.2008-17.09.2008]
    R&D Projects: GA ČR GA406/06/1577
    Institutional research plan: CEZ:AV0Z70250504
    Keywords : psychosemantics * IAPS * text data analysis
    Subject RIV: AN - Psychology

    International Affective Picture System (IAPS) je rozsáhlý soubor fotografií používaný ve výzkumech a diagnostice v psychologii a lékařských oborech k vyvolávání emocionálních reakcí. V různých studiích se objevuje názor, že velmi důležitým, i když dosud málo prozkoumaným, hlediskem, je sémantický obsah těchto fotografií. Příspěvek je věnován pokusu o postižení sémantického obsahu dvou vybraných kontrastních fotografií z IAPS. Od respondentů (studentů psychologie) byly získány verbální popisy těchto fotografií. Takto získané texty byly kódovány třemi posuzovateli na základě systému významu manželů Kreitlerových (1990). Výsledky studie jsou dvojí – metodologické a věcné. Posouzení shody mezi posuzovateli vede k metodologické reflexi práce s textovými daty, významové profily obou obrázků naznačují možnosti využití podobného postupu ve výzkumu a diagnostice.

    The International Affective Picture System is an extensive collection of photographs used in research and diagnostics in psychology and medical specializations for eliciting emotional responses. A notion that semantic content of these photographs is of considerable importance (although to this date it has not been adequately examined) has recently emerged in various studies. This study is an attempt to determine semantic content of the two selected photographs. A verbal characterisation of the photographs has been obtained from participants of the research (students of psychology). The texts have been coded by three raters. The rating was based on the meaning system of Kreitler and Kreitler (1990). Results of the study are twofold: methodological and factual. An examination of agreement is leading to a methodological reflection of the work with the data; meaning profiles of both pictures suggest possibilities of employing similar procedure in research and diagnostics.
    Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0172955

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.