Number of the records: 1
Reprezentace zemědělských zájmů v legislativním procesu Parlamentu ČR: Teoretická sonda a empirické implikace
- 1.0160687 - SOU-Z 20023342 RIV CZ cze C - Conference Paper (international conference)
Rakušanová, Petra
Reprezentace zemědělských zájmů v legislativním procesu Parlamentu ČR: Teoretická sonda a empirické implikace.
[Agricultural Interest Representation in the Legislative Process of the Czech Parliament: Theoretical Approaches and Empirical Implications.]
Reprezentace zemědělských zájmů v českém stranickém systému po roce 1989. Praha: Katedra humanitních studií, FPE,ČZU, 2002, s. 43-50. ISBN 80-213-0990-3.
[Reprezentace zemědělských zájmů v českém stranickém systému po roce 1989. Praha (CZ), 17.09.2002]
R&D Projects: GA ČR GA407/00/0747
Institutional research plan: CEZ:AV0Z7028912
Keywords : interest represenation * parliamentarism * agrarian sector
Subject RIV: AO - Sociology, Demography
Příspěvek se snaží vymezit rámec, v němž probíhá proces artikulace zájmů s důrazem na agrární sektor a to jak na teoretické a obecné úrovni, tak následně na základě analýzy empirického materiálu. K hlavním poznatkům příspěvku patří zjištění, že v České republice byly již v agrární oblasti konstituovány efektivní hierarchické struktury reprezentace zájmů, a že horizontální i vertikální intermediární kanály v rámci těchto struktur se až na malé výjimky postupně konsolidují. V souladu se světovými trendy však v České republice dochází k posunu od sociálního neo-korporativismu k administrativnímu lobbysmu.
The contribution aims at theoretical as well as general determination of the framework in which the process of articulation of interest with a stress on agricultural sector takes place. This framework is further applied on the analysis of empirical material. The main findings are following: in the Czech agrarian sector effective hierarchical structures of interest representation and horizontal and vertical intermediary channels within these structures are with few exceptions successfully consolidating. In accordance with the current trends in the world, the shift from social neo-corporativism to administrative lobbying takes place.
Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0058109
Number of the records: 1