Number of the records: 1
Lužní les v Dyjsko-moravské nivě
- 1.0103184 - UBO-W 20040118 RIV CZ cze M - Monography Chapter
Šebesta, O. - Hubálek, Zdeněk
Komáři - fenomén lužního lesa.
[Mosquitoes - a characteristic component of the floodplain forest.]
Lužní les v Dyjsko-moravské nivě. Břeclav: Moraviapress Břeclav, 2004 - (Hrib, M.; Kordiovský, E.), s. 335-343. ISBN 80-86181-68-5
R&D Projects: GA ČR GA206/00/1204; GA ČR GA206/03/0726
Institutional research plan: CEZ:AV0Z6093917
Keywords : mosquitoes * floodplain forest
Subject RIV: FN - Epidemiology, Contagious Diseases ; Clinical Immunology
V jihomoravském luhu žije přes 30 druhů komárů 6 rodů (Anopheles, Aedes, Culex, Culiseta, Mansonia, Uranotaenia). Nejlepší podmínky pro vývoj larev poskytují lužní lesy komárům rodu Aedes (hlavně Ae. sticticus, Ae. vexans, Ae. cinereus a Ae. cantans), kteří se podílejí rozhodující měrou na vzniku komářích kalamit, během nichž je pobyt v lese a jeho okolí prakticky nemožný a může docházet i k úhynu zvěře. Komáři v jihomoravském luhu jsou navíc přenašeči některých nákaz člověka, především valtické horečky (virus Ťahyňa); v omezené míře mohou přenášet i viry Batai (Čalovo) a West Nile, a bylo by proto vhodné provádět epidemiologickou surveillanci nákaz přenosných komáry. Pro omezování výskytu komářích larev se používá razantní vypuštění vody z luhu na jaře anebo přípravků obsahujících bakteriální toxin (VectoBac). Dospělí komáři se likvidují postřikem insekticidy, které jsou však vhodné pouze na ochranu menších ploch nebo intravilánu v případě kalamit.
Over 30 species of mosquitoes (genera Anopheles, Aedes, Culex, Culiseta, Mansonia, Uranotaenia) occur in the South-Moravian floodplain forest ecosystem. The inundated forest presents optimal conditions for the development of larval Aedes species (mainly Ae. sticticus, Ae. vexans, Ae. cinereus, Ae. cantans) dominating in mosquito outbreaks during which the forest is virtually inaccessible for humans, and dying of wild mammals might occur. However, local mosquitoes can also transmit some viruses pathogenic to humans, especially Ťahyňa (Valtice fever) or, less often, Batai and West Nile viruses. Epidemiological surveillance is an optimal approach how to control these mosquito-borne infections. To control mosquito larvae, either a rapid draining of inundated forests is done in spring or VectoBac larvicide is used. Adult mosquitoes can be controlled with insecticide spraying although this approach is only recommended for smaller and intravillan areas during mosquito outbreaks.
Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0010511
Number of the records: 1