Number of the records: 1  

Psychoanalýza před psychoanalýzou? Zájem pozdního osvícenství o nevedomí a trauma

  1. 1.
    0563097 - ÚČL 2023 RIV CZ cze C - Conference Paper (international conference)
    Smyčka, Václav
    Psychoanalýza před psychoanalýzou? Zájem pozdního osvícenství o nevedomí a trauma.
    [Václav Smyčka, Psychoanalysis before psychoanalysis? Late Enlightenment interest in the unconscious and trauma.]
    Výpravy k já. Projevy individualismu v české kultuře 19. století. Praha: Academia, 2022 - (Hrdina, M.; Piorecká, K.; Bendová, E.), s. 253-268. ISBN 978-80-200-3326-0.
    [Výpravy k já. Projevy individualismu v české kultuře 19. století. Plzeň (CZ), 17.06.2021-19.06.2021]
    Institutional support: RVO:68378068
    Keywords : psychoanalysis * Enlightenment * Gottfried Immanuel Wenzel * dream * unconscious * story
    OECD category: Specific literatures

    Studie se zabývá uchopením traumatu, neurózy a nevědomí v psychologických povídkách a případových studiích pozdních osvícenců z českých zemí. Zaměřuje se na texty filozofa, spisovatele a přírodovědce Gottfrieda Immanuela Wenzela a spisovatele Christiana Heinricha Spieße. Dokládá, že zájem těchto autorů o dané fenomény nevycházel tolik z nastupujícího romantismu, jako spíše z osvícenské empirické nauky o duši a často i překvapivě archaických teorií, jako bylo aristotelské pojetí duše a paměti či mechanické představy o fungování nervových vláken na principu vibrace. Zvláště Wenzel propojil úvahy o neurózách se svým výzkumem snů, vytěsněných myšlenek a principů snové imaginace, a takto předjal některé teze psychoanalýzy.

    This study deals with the understanding of trauma, neurosis and the unconscious in psychological narratives and case studies during the late Enlightenment in the Czech lands, focusing on the texts of the philosopher, writer and naturalist Gottfried Immanuel Wenzel and the writer Christian Heinrich Spiess. It shows that the interest of these authors in these phenomena did not so much stem from emerging Romanticism as from the empirical Enlightenment teaching on the soul, and often from surprisingly archaic theories such as the Aristotelian concept of the soul and memory and the mechanical notion of the functioning of nerve fibres, based on the principle of vibration. In particular, Wenzel combined his reflections on neuroses with his research into dreams, displaced thoughts and the principles behind dream imagery, thus anticipating some of the theses of psychoanalysis.
    Permanent Link: https://hdl.handle.net/11104/0335911

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.