Number of the records: 1  

Evropská unie v učebnicích občanského vzdělávání: limity, inovace a výzvy

  1. 1.
    0585327 - SOÚ 2025 RIV CZ cze J - Journal Article
    Prokschová, Daniela
    Evropská unie v učebnicích občanského vzdělávání: limity, inovace a výzvy.
    [European Union in the Civic Education Textbooks: Limits, Innovations, and Challenges.]
    Orbis scholae. Roč. 17, č. 3 (2023). ISSN 1802-4637
    R&D Projects: GA MŠMT(CZ) LX22NPO5101
    Institutional support: RVO:68378025
    Keywords : civic education * European Union * primary school * lower secondary school * textbook analysis, * content analysis
    OECD category: Political science
    Method of publishing: Open access
    https://karolinum.cz/casopis/orbis-scholae/online-first/clanek-12441

    Tato studie se zabývá jedním z důležitých, avšak opomíjených aspektů občanského vzdělávání, a to zobrazováním Evropské unie v učebnicích. Usiluje o co nejkomplexnější analýzu obsahu a formy kapitol o Evropské unii ve 22 didaktických materiálech (učebnicích, pracovních sešitech a příručkách učitele) občanské výchovy a vlastivědy v českých základních školách. Text zodpoví následující tři skupiny otázek: 1) Kolik prostoru je Evropské unii věnováno na stránkách těchto učebnic? 2) V jakých souvislostech je Evropská unie zmiňována? Na jaké aktéry a témata je kladen důraz? Vyskytuje se v učebnicích hodnocení EU a její relevance pro jednotlivé skupiny aktérů? 3) Jaké didaktické postupy a úlohy pro žáky navrhují učebnice ve výuce o EU? Jakým způsobem je v nich učivo prezentováno po vizuální stránce? K zodpovězení těchto otázek bude použita kvantitativní a kvalitativní obsahová analýza. Studie ukázala, že k EU je přistupováno převážně z perspektivy žáka a je zobrazována především kladně. Během let se vyvíjí rámování my versus oni a učebnice prezentují Českou republiku jako aktivní součást evropských struktur. Úlohy pro žáky jsou v učebních textech sice rozmanité, ale nepříliš analyticky zaměřené a nevedou žáky ke kritické práci se zdroji informací. Cílem textu je rovněž nabídnout doporučení pro autory učebnic i pedagogy. Výsledky studie jsou zasazeny do mezinárodního kontextu.

    This article deals with one of the important but neglected aspects of civic education, namely the portrayal of the European Union in textbooks. It aims to comprehensively describe the content and form of the chapter on the European Union in 22 didactic materials (textbooks, workbooks, and teacher’s guides) for civic education and national history in Czech primary and lower secondary schools. The text answers the following questions: 1) How much space is devoted to the European Union? 2) In what context is the European Union mentioned? What actors and themes are emphasized? Do textbooks evaluate the EU and its relevance for the target groups? 3) What didactic approaches and tasks do the textbooks suggest for pupils in teaching about the EU, and how is the material presented visually? Quantitative and qualitative content analysis will be used to answer the research questions. This study has shown that the EU is approached from the pupil’s perspective and is portrayed mainly positively. Over the years, us vs. them framing has evolved, and the textbooks present the Czech Republic as an active part of the European Union. The tasks for pupils in the texts are heterogeneous and do not lead pupils to work critically with sources of information. The article also aims to offer recommendations for textbook authors and teachers. The outcomes of this study are put in an international context.
    Permanent Link: https://hdl.handle.net/11104/0353036

     
    FileDownloadSizeCommentaryVersionAccess
    J_Prokschova_Orbis Scholae_17_3_2023.pdf0756.4 KBPublisher’s postprintopen-access
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.