Number of the records: 1  

Náš Yellowstonský park? Státní ochrana přírody a veřejnost v českých a slezských Krkonoších od konce 19. století do druhé světové války

  1. 1.
    0578281 - HÚ 2024 RIV CZ cze J - Journal Article
    Holubec, Stanislav
    Náš Yellowstonský park? Státní ochrana přírody a veřejnost v českých a slezských Krkonoších od konce 19. století do druhé světové války.
    [Our Yellowstone Park? State Nature Protection and the Public in the Bohemian and Silesian Giant Mountains from the late 19th century to the Second World War.]
    Střed. Časopis pro mezioborová studia střední Evropy 19. a 20. století. Roč. 15, č. 1 (2023), s. 8-43. ISSN 1803-9243
    R&D Projects: GA ČR GA20-19459S
    Institutional support: RVO:67985963
    Keywords : state nature protection * tourism * Giant Mountains * 1890s–1940s
    OECD category: History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
    Method of publishing: Open access
    https://asjournals.lib.cas.cz/Stred/home

    Článek se zabývá vývojem ochrany přírody v Krkonoších na slezské a české straně, zejména rolí státu v ní a v kontextu německé, rakouské a československé legislativy. Ukazuje, že průkopníkem bylo v těchto otázkách německé hnutí za ochranu přírody a v součinnosti s turistickými spolky a v menší míře aristokracií. Klíčová byla později role státu, jíž začal prosazovat pruský stát, zatímco rakouská a česká ochrana přírody v tomto zaostávala. Dále ukazuje, že ochrana přírody byla v této době motivována především esteticky (ochrana krajiny), nikoli ekologicky (ochrana biodiverzity).

    The article deals with the development of nature protection in the Krkonoše Mountains on the Silesian and Czech side, especially the role of the state in it and in the context of German, Austrian and Czechoslovak legislation. It shows that the German nature protection movement was a pioneer in these issues, in cooperation with tourist associations and, to a lesser extent, the aristocracy. Later, the role of the state was crucial, which the Prussian state began to promote, while Austrian and Czech nature protection lagged behind. It also shows that nature protection at this time was primarily aesthetically motivated (landscape protection), not ecologically (biodiversity protection).
    Permanent Link: https://hdl.handle.net/11104/0347301

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.