Number of the records: 1  

Haluzárna, bafačky a homokonec: Neologismy na webu Československé filmové databáze a relevance neologismů (nejen) pro popis slovotvorby

  1. 1.
    0573856 - ÚJČ 2024 RIV CZ cze J - Journal Article
    Sláma, Jakub
    Haluzárna, bafačky a homokonec: Neologismy na webu Československé filmové databáze a relevance neologismů (nejen) pro popis slovotvorby.
    [Haluzárna, bafačky and homokonec: Neologisms on the Website of the Czech-Slovak Film Database and the Relevance of Neologisms (Not Only) for the Description of Word-formation.]
    Časopis pro moderní filologii. Roč. 105, č. 1 (2023), s. 23-38. ISSN 2336-6591
    Institutional support: RVO:68378092
    Keywords : neologism * prefixoid * slang word * suffixation * word-formation
    OECD category: Linguistics
    Method of publishing: Open access
    https://casopispromodernifilologii.ff.cuni.cz/wp-content/uploads/sites/9/2023/07/Jakub_Slama_23-38.pdf

    Studie neologismů v češtině se obvykle zaměřují na neologismy nalezené ve spisovných textech, nebo naopak např. v kolaborativním slovníku Čeština 2.0, který zahrnuje většinou expresivní, vymyšlená aj. slova. Tento text se pokouší překlenout mezeru mezi těmito typy zdrojů tím, že se zaměřuje na neologismy identifikované v méně formálních, ale zcela autentických textech, od nichž se neočekává spisovnost, čerpaných z uživatelských recenzí filmů na webu Česko-slovenské filmové databáze. Soubor 2006 různých neologických lexikálních jednotek z tohoto zdroje ukazuje, že zatímco většinu neologismů představují autosémantika, mezi neologismy jsou zastoupena i synsémantika, byť ta se obvykle chápou jako uzavřené množiny. Sledované neologismy jsou nejčastěji tvořeny sufixací, prefixoidací a kompozicí a lze mezi nimi najít neočekávaně produktivní slovotvorné typy. V další části se studie zaměřuje na tři konkrétní, v datech hojně zastoupené slovotvorné prostředky (X-árna, V-ačka a homo-N) a na jejich příkladu ukazuje, že studie neologismů nemusejí být orientované na triviální popis a klasifikaci neologismů, ale mohou poukazovat na obecnější (nejen slovotvorné) problémy teoretické i metodologické povahy.

    Studies of Czech neologisms usually focus on neologisms found in standard texts or in a collaborative online dictionary including mostly expressive words, invented words and the like. The paper attempts to bridge the gap by focusing on less formal and standard, yet fully authentic texts, i.e., user reviews in the Czech-Slovak film database. Based on 2,006 novel lexical units found on the website, it is shown that while neologisms are mostly found among lexical words, some are also found among grammatical, supposedly closed-class words. It is illustrated that derivation by suffixes and prefixoids as well as compounding are the most productive processes, yielding some surprisingly productive types of new words. Finally, the paper focuses on three prominent patterns found among the neologisms (X-árna, V-ačka, and homo-N) and points out their relevance, thus illustrating that studies of neologisms do not need to be trivially descriptive and classificatory but can point towards more general issues, both theoretical and methodological.
    Permanent Link: https://hdl.handle.net/11104/0352027

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.