Number of the records: 1  

Ze studnice informací. Příspěvek k problematice stížností v komunistickém Československu

  1. 1.
    0573157 - ÚSD 2024 RIV CZ cze M - Monography Chapter
    Pažout, Jaroslav
    Strana a stát mají jen jednu disciplínu. Dopis předsednictva ÚV KSČ z února 1983 k prohloubení účinnosti boje proti porušování zásad socialistické zákonnosti, morálky a disciplíny.
    [One Policy of the State and Party. A Letter from the Central Committee of the Communist Party of Czechoslovakia from February 1983 to Enhance the Effectiveness of the Fight against Violating the Principles of Socialist Legality, Morality and Discipline.]
    Ze studnice informací. Příspěvek k problematice stížností v komunistickém Československu. Praha: Ústav pro studium totalitních režimů, 2023 - (Pažout, J.; Vilímek, T.), s. 196-257. ISBN 978-80-7494-649-3
    R&D Projects: GA ČR(CZ) GA19-02794S
    Institutional support: RVO:68378114
    Keywords : citizens' complaints * Communist Party of Czechoslovakia * Czechoslovakia
    OECD category: History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)

    Pod dobově používaným označením porušování zásad socialistické zákonnosti, morálky a disciplíny se skrývalo celé spektrum jevů, mezi které byly řazeny rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví, korupce, protekcionářství, lajdáctví či zneužívání funkcí. Výše uvedené zlořády doprovázely komunistickou společnost od jejího zrodu. Řada z nich byla spojena se samotnou podstatou systému, především ekonomiky země, konkrétně s nedostatkem zboží, služeb a značnými problémy v dodavatelsko-odběratelských vztazích. V normalizačním období se do jisté míry prohloubily a především v souvislosti s všeobecnou krizí komunistického režimu vrcholící na sklonku osmdesátých let systém do značné míry napomáhaly podemílat zevnitř.
    Vedoucí představitelé a orgány státu a komunistické strany se proti nim jako proti nesocialistickým a protispolečenským jevům či přežitkům maloměšťáctví snažili neustále minimálně verbálně brojit. I sami komunisté, včetně funkcionářů, kteří měli stát v čele boje proti těmto zlořádům, se na nich často podíleli, o čemž pregnantně svědčí mj. případ „krále Oravy” Stanislava Babinského. Studie se zabývá asi nejkomplexnějším pokusem o potlačení těchto zlořádů, jímž byl dopis předsednictva ÚV KSČ z února 1983 k prohloubení účinnosti boje proti porušování zásad socialistické zákonnosti, morálky a disciplíny a s ním souvisejícím souborem vládních opatření. Sleduje přitom genezi tohoto dokumentu i v podstatě neúspěšnou snahu o jejich aplikaci, na kterou poukazovala řada stranických a státních analýz i některé dopisy občanů. Dopad výše uvedených opatření byl navíc umenšován tím, že k zveřejnění dopisu předsednictva ÚV KSČ z února 1983 v tisku došlo až v dubnu 1986.

    The then-used term violating the principles of socialist legality, morality and discipline covers a broad spectrum of phenomena, such as the theft of socialist-own property, corruption, favouritism, sloppiness, or misuse of power/ position. The abuses mentioned above were a part of the communist society since its beginning. Many such cases of abuse were interlinked with the actual essence of the system, especially the country's economy, namely with the shortage of goods and services and significant problems in the supply-demand sphere. In the normalisation period, these problems became bigger, especially in connection with the general crisis of the communist regime peaking at the end of the eighties, and such abuses, to some extent, undermined the system internally. The leading representatives of the state bodies and the Communist Party railed against them, minimally verbally, as such abuses were viewed as anti-socialistic, anti-social, and obsolete bourgeois behaviour. Even the communists themselves, including the high-ranking representatives, who were supposed to fight against such abuses, very often committed them themselves, which can be succinctly illustrated in the case of the “King of Ostrava”, Stanislav Babinský. The study deals with the perhaps most complex attempt to suppress such abuses. This was done by the letter from the Central Committee of the Communist Party of Czechoslovakia in February 1983, which tried to enhance the effectiveness of the fight against violating the principles of socialist legality, morality and discipline hand in hand with a related set of state measures. The study examines the genesis of the document and the essentially unsuccessful attempt to apply the suggested measures, pointed out by several party and state analyses and by letters from several citizens. The impact of the measures mentioned above was reduced as the letter of the Central Committee of the Communist Party of Czechoslovakia from 1983 was only published in April 1986.

    Permanent Link: https://hdl.handle.net/11104/0343623

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.