Number of the records: 1  

Heideggerovské konfrontace v paródické interpretační situaci

  1. 1.
    0572195 - FLÚ 2024 RIV CZ cze J - Journal Article
    Nitsche, Martin
    Heideggerovské konfrontace v paródické interpretační situaci.
    [Confrontations with Heidegger in a Par-odic Interpretive Situation.]
    Filosofický časopis. Roč. 70, č. 4 (2022), s. 795-808. ISSN 0015-1831
    R&D Projects: GA ČR(CZ) GA20-27355S
    Institutional support: RVO:67985955
    Keywords : Martin Heidegger * Ivan Blecha * phenomenology * Black Notebooks * realistic phenomenology * topological phenomenology
    OECD category: Philosophy, History and Philosophy of science and technology
    Impact factor: <0.1, year: 2022
    Method of publishing: Open access
    https://doi.org/10.46854/fc.2022.4r.795

    Tato recenzní studie čte knihu Ivana Blechy Bytí a svět. Heidegger v kontextu především z hlediska otázky, jak číst Heideggera po vydání prvních svazků Černých sešitů v roce 2014 a následných diskusích. Riziko pro současné psaní o Heideggerovi pojmenovává jako paródickou interpretační situaci, jejímž základem je ztráta důvěry v diktum Heideggerových vážně míněných textů projevující se tím, že se nechtěně stávají parodií sebe samých. Jako možná reakce na tuto situaci je vyzdvižena Blechova metoda interpretačních konfrontací. Blechův výklad Heideggera je pak charakterizován jako směřující k realistické a topologické fenomenologii.

    This review study considers Ivan Blecha’s book Bytí a svět. Heidegger v kontextu [Being and the World: Heidegger in Context] chiefly from the point of view of how to read Heidegger after the publication of the first volumes of the Black Notebooks in 2014 and the discussions that have followed in its wake. The peril of contemporary writing about Heidegger is understood by this study as a par-odic interpretive situation. Its basis is a loss of confidence in the governing principles of Heidegger’s seriously intended texts, which manifests itself in the fact that they have inadvertently become a parody of themselves. As a possible response to this situation, Blecha’s method of interpretative confrontations is highlighted. Blecha’s interpretation of Heidegger is subsequently characterized as moving towards a realistic and topological phenomenology.
    Permanent Link: https://hdl.handle.net/11104/0343159

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.