Number of the records: 1  

Technologie pro dekontaminaci sedimentů

  1. 1.
    0565583 - BC 2023 RIV CZ cze Z - Pilot plant, v. technol., variety, breed
    Borovec, Jakub - Drda, M. - Vrzák, J. - Jan, Jiří - Hubáček, Tomáš - Bačkovský, R. - Brom, F. - Šíma, J.
    Technologie pro dekontaminaci sedimentů.
    [Technology for sediment decontamination.]
    Internal code: DELISE - TH04030289-V1 ; 2022
    Technical parameters: Mezi partnery projektu BC AV ČR, ENVI-PUR, s.r.o. a HG-partner s.r.o. byla uzavřena Smlouva o využití výsledků projektu, která upravuje vlastnická a užívací práva k výsledkům výzkumu v Projektu. U výstupů je podíl v procentech BC AV ČR 45 %, ENVI-PUR, s.r.o. 45 % a HG-partner s.r.o, 10 %, viz smlouva. Mezi partnery projektu BC AV ČR, ENVI-PUR, s.r.o. a HG-partner s.r.o. byla uzavřena Smlouva o uplatnění OT DELISE, která stanovuje autory OT. Vlastnická práva patří autorům technologie, kterými jsou RNDr. Jakub Borovec, Ph.D., Milan Drda, Ing. Jaroslav Vrzák. Současně byl vytvořen protokol o uplatnění OT DELISE ze strany společnosti Zvánovec a.s.
    Economic parameters: Technologie je navržena tak, aby umožnila zhodnocení v současné době obtížně uplatnitelných dnových sedimentů, které není možné nebo žádoucí uložit zpět na pole. Vytříděním nebo vyčištěním sedimentů dojde k jejich převedení na materiál s možným dalším využitím např. ve stavebnictví nebo povrchových úpravách krajiny. Nákladově by měla technologie být srovnatelná nebo levnější něž uložení sedimentu na skládku.
    R&D Projects: GA TA ČR(CZ) TH04030289
    Institutional support: RVO:60077344
    Keywords : sediment washing * decontamination * heavy metals * sediment removal * hydraulic dredging
    OECD category: Environmental sciences (social aspects to be 5.7)

    Technologie představuje moderní a ekonomicky nenáročnou metodu zpracování dnových sedimentů, u kterých jejich složení komplikuje další nakládání s nimi. Na rozdíl o konkurenčních řešení nová technologie minimalizuje separační prvky podléhající opotřebení v abrazivních podmínkách, je energeticky nenáročná a zejména, je zaměřena na separaci jemných částic (pod D0.5 50 µm), které nesou většinu znečistění. V rámci ověření byly zpracovány tři odlišné typy sedimentů a prokázána účinnost rozdružení do pěti stanovených kategorií materiálu, odlišujících se od sebe zrnitostním složením. Chemické rozbory částic jasně prokázaly žádoucí změny v jejich složení.

    The technology represents a modern and economically undemanding method of processing bottom sediments, where their composition complicates their further handling. Unlike competing solutions, the new technology minimizes separation elements subject to wear in abrasive conditions, is energy-efficient and, in particular, is focused on the separation of fine particles (below D0.5 50 µm), which carry most of the pollution. As part of the verification, three different types of sediments were processed and the effectiveness of the division into five established categories of material, differing from each other in terms of grain composition, was demonstrated. Chemical analyzes of the particles clearly demonstrated the desired changes in their composition.
    Permanent Link: https://hdl.handle.net/11104/0340063

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.