Number of the records: 1  

Analýza materiálových toků textilních odpadů v ČR v rámci projektu CEVOOH: balíček 1.B.

  1. 1.
    0565049 - ÚCHP 2023 RIV cze U - Conference, Workshop Arrangement
    Shtukaturova, Anastasia - Šyc, Michal - Šomplák, R. - Gregor, J.
    Analýza materiálových toků textilních odpadů v ČR v rámci projektu CEVOOH: balíček 1.B.
    [Analysis of material flows of textile waste in the Czech Republic as part of the CEVOOH project: workpackage 1.B.]
    [Praha, 30.11.2022-30.11.2022, (W-CST 8/0)]
    R&D Projects: GA TA ČR(CZ) SS02030008
    Institutional support: RVO:67985858
    Keywords : material flow analysis * textile waste * recycling
    OECD category: Environmental sciences (social aspects to be 5.7)

    Neustále rostoucí populace způsobila spolu s fenoménem rychlé módy výrazný nárůst objemů různých textilních výrobků a tím pádem i textilního odpadu po celém světě. Textilní průmysl spotřebovává přírodní zdroje, přispívá ke znečišťování životního prostředí a produkuje skleníkové a odpadní plyny.
    V roce 2020 EU přijala nový Akční plán pro oběhové hospodářství, kde hlavními cílí jsou přechod na oběhové hospodářství a maximalizace recyklace všech druhů využitelných odpadů. V návaznosti na Akční plán pro oběhové hospodářství v roce 2021 v České Republice vstoupil v platnost nový odpadový zákon, který určuje důležité změny pro sběr a úpravy textilního odpadu. Pro usnadnění přechodu České Republiky na oběhové hospodářství Ministerstvem životního prostředí byl zřízen Centrum environmentálního výzkumu pro odpadové a oběhové hospodářství, kde v rámci balíčku Nové druhy odpadů 1.B.: Nové druhy odpadů a technologií je řešen i textilní odpad, konkrétně analýza jeho materiálových toků, inovativní řešení v oblasti prevence vzniku textilního odpadu, určení dopadů na životní prostředí. Již byla provedena detailní analýza materiálových toků textilního odpadu, konkrétně pro průmyslový textilní odpad a textilní odpad z domácností. Analýza zahrnuje jak hmotnostní bilanci toků, tak i mapování, kde jsou tyto konkrétní toky umístěné v rámci ČR, resp. v jakých oblastech jsou nejvíce koncentrované recyklace, spalování, import, export a další materiálové vstupy a výstupy. Na základě oficiálních údajů se recykluje především komplexnější textilní odpad z domácností, zatímco homogennější průmyslový textilní odpady se známým složením se kromě recyklace často skládkuje nebo spaluje. Dále v rámci terénního šetření proběhla analýza 635 vzorků směsného komunálního odpadu (SKO), která ukázala, že vzorky obsahovaly kolem 3 % různých druhů použitých textilních výrobků, které by mohly být vhodné pro recyklaci. Na workshopu byla získaná data prodiskutována se zástupci sběru, zpracování a recyklace textilního odpadu s cílem představení relevantní datové základny a probrání následujících kroků pro zlepšení stavu s nakládáním s textilními odpady.


    The constantly growing population, together with the phenomenon of fast fashion, has caused a significant increase in volumes of various textile products and thus textile waste worldwide. The textile industry consumes natural resources, contributes to environmental pollution and produces greenhouse and waste gases. In 2020, the EU adopted a new Circular Economy Action Plan (CEAP) where among the main goals belong the transition to a circular economy and maximizing of the recycling for all the types of usable waste. In a connection with the CEAP, in 2021 a new waste treatment law appeared in the Czech Republic. The new waste treatment law determines important changes for the collection and treatment systems of textile waste. In order to facilitate the Czech Republic's transition to a circular economy, the Ministry of the Environment established the Center of Environmental Research, where the problem of textile waste is a part of the workpackage 1.B.: New types of waste and technologies. This workpackage among other types of waste focuses on the material flow analysis of textile waste, innovative solutions for the recycling of textile waste and determination of its environmental impacts.
    A detailed analysis of material flows of textile waste has been already finished with the focus on industrial textile waste and textile waste from households. The analysis includes both the mass balance of the flows, as well as mapping where these specific flows are located within the Czech Republic, respectively in which areas are mostly concentrated facilities for recycling, incineration, import, export and other material inputs and outputs. Based on official data, more complex textile waste from households is recycled, while more homogeneous industrial textile waste with a known composition is, expect from recycling, often landfilled or incinerated. Furthermore, the analysis of 635 samples of mixed municipal waste (MSW) was carried out. The results showed that MSW contains around 3% of different types of used textile products that could be suitable for recycling. At the workshop, the obtained data were discussed with representatives of the collection, processing and recycling companies with the aim of presenting the relevant database and discussing future steps for the improvement of textile waste management.


    Permanent Link: https://hdl.handle.net/11104/0336659

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.