Number of the records: 1  

Husitská doba v první redakci Kalendáře historického Daniela Adama z Veleslavína

  1. 1.
    0560288 - ÚJČ 2023 RIV CZ cze J - Journal Article
    Timofejev, Dmitrij
    Husitská doba v první redakci Kalendáře historického Daniela Adama z Veleslavína.
    [Hussite era in the first edition of Daniel Adam of Veleslavín’s Historical Calendar.]
    Husitský Tábor. neuveden, č. 21 (2017), s. 182-213. ISSN 0231-6080
    R&D Projects: GA ČR(CZ) GBP405/12/G148
    Institutional support: RVO:68378092
    Keywords : Hussites * Daniel Adam of Veleslavín * Utraquists * XVIth century historiography * Czech historiography, Jan Hus * Jan Žižka * George of Poděbrady * Sigismund of Luxembourg * Wenceslaus IV of Bohemia
    OECD category: Linguistics
    Method of publishing: Limited access
    https://www.academia.edu/35766259/D_Timofejev_Husitska_doba_v_Kalendari_D_Veleslavina_pdf

    Předložená studie zkoumá obraz husitské doby představený v prvním vydání Kalendáře historického Daniela Adama z Veleslavína z roku 1578. Autor článku identifikuje prameny použité Veleslavínem pro popis dějin českých zemí v 15. století, sleduje postupy uplatněné při modifikaci jejich informací a pokouší se o rekonstrukci Veleslavínova názoru na události spojené s reformním hnutím pod obojí. Rozbor vybraných fragmentů ukazuje, že přestože Daniel Adam z Veleslavína pracuje s texty psanými katolickými autory, na rozdíl od nich pomocí změn provedených v citovaných zdrojích a parafrázování vykresluje české husity jakožto bojovníky pro “pravdu Kristovu” (tj. utrakvistické zásady) a za jejich antagonisty považuje Němce a Uhry. Kalendář historický by tedy měl být vnímán a analyzován jako integrální součást české kališnické historiografie 16. století, respektive jako nejpopulárnější raně novověké historiografické dílo psané z utrakvistických pozic.

    The paper examines the image of Hussite era as presented in the first edition of Daniel Adam of Veleslavín’s Historical Calendar (1578). It identifies the sources used by Veleslavín for description of 15th century history in Czech lands, follows the author’s method of modifying their information and makes an attempt to reconstruct Veleslavín’s view of events related to the anti-Catholic movement. Brief analysis proves that, despite using the sources written by the Catholic authors, Veleslavín by means of paraphrasing shows Czech Hussites as the warriors fighting for „the truth of Christ“, i.e. the Utraquist communion, against Germans and Hungarians. Therefore Historical Calendar should be perceived and analyzed as an integral part of the 16th century Czech Utraquist historiography.
    Permanent Link: https://hdl.handle.net/11104/0334396

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.