Number of the records: 1  

Intersubjektivita ve filosofii a psychologii

  1. 1.
    0559688 - FLÚ 2023 CZ cze J - Journal Article
    Peregrin, Jaroslav
    Intersubjektivita ve filosofii a psychologii.
    [Intersubjectivity in Philosophy and in Psychology.]
    Revue psychoanalytická psychoterapie: časopis České společnosti pro psychoanalytickou psychoterapii. Roč. 22, 1/2 (2020), s. 15-23. ISSN 1212-7280
    Institutional support: RVO:67985955
    Keywords : intersubjektivita * filosofie * psychologie * epistemologie * evoluce * emoce
    OECD category: Philosophy, History and Philosophy of science and technology
    Method of publishing: Metadata only
    https://cspap.cz/xxii-zima-leto-vzajemnost-v-psychoanalytickem-vztahu-intersubjektivita-a-vztahove-pole/

    Intersubjektivita je sdílení něčeho mezi subjekty. Ve filosofii se tento pojem nejběžněji zařazuje do kontextu epistemologie: za intersubjektivní je považováno to, co není subjektivní v tom smyslu, že by to bylo uzavřeno v mysli jednoho subjektu, ale zároveň to není objektivní v tom smyslu, že by to bylo nezávislé na existenci subjektů. Je tu ale i smysl slova „intersubjektivita”, který má co dělat s jistou rezonancí, ke které může dojít, když se dva subjekty propojí určitým speciálním způsobem, tak jako elektrody obloukové lampy. Taková rezonance je podstatná z hlediska psychologie. V tomto textu se nejprve věnujeme tomu „filosofickému” smyslu slova „intersubjektivita” a poté obracíme pozornost k onomu “psychologickému” smyslu, přitom se dobíráme toho, že tyto dva smysly jsou provázány úžeji, než by se na první pohled zdálo.

    The meaning of intersubjectivity is the sharing of something between subjects. In philosophy, this concept is usually encountered within the context of epistemology: intersubjective is that which is not subjective in the sense that it would be contained only within the mind of an individual subject, but at the same time it is not objective in the sense that it would be independent of the existence of any subjects. There is, however, also another sense of “intersubjectivity” that has to do with a certain resonance, which may occur when two subjects come to interconnect in a certain specific way, as electrodes of an are lamp. This kind of resonance is significant from the viewpoint of psychology. In this text we first focus on the “philosophical” sense of the word “intersubjectivity” and then we turn our attention to the “psychological” sense, and we find (out) that the two senses are interconnected in a closer way then it would seem at first sight.
    Permanent Link: https://hdl.handle.net/11104/0332918

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.