Number of the records: 1  

Bezkontaktní dendrometr pro lesnický výzkum a praxi

  1. 1.
    0557862 - ÚVGZ 2022 RIV CZ cze L - Prototype, f. module
    Pavelka, Marian - Novotný, M. - Světlík, J. - Krkavec, M. - Bellan, Michal - Štěpánek, O. - Marková, I.
    Bezkontaktní dendrometr pro lesnický výzkum a praxi.
    [Contactless dendrometer for forestry research and practice.]
    Internal code: TH03030177 ; 2021
    Technical parameters: Data jsou zaznamenávána do paměti ovládacího mobilního telefonu (ovládací konzole) a následně je možné je přenést do osobního počítače k detailnímu zpracování. Ze získaných hodnot (mnoho desítek, v závislosti na velikosti kmene) ovládací konzole na místě vypočítá průměr kmene, jeho obvod a plochu řezu. Po přenesení dat do počítače je možné zkonstruovat tvar příčného řezu kmenem v místě měření a počítat mnoho dalších údajů.
    Economic parameters: IVAR a. s. 00526622, nabytí licence
    R&D Projects: GA TA ČR TH03030177
    Institutional support: RVO:86652079
    Keywords : dendrometer * enumeration thickness * forest diameter * dendrometer at breast height * foresty caliper
    OECD category: Forestry

    Cílem projektu bylo vyvinout elektronický bezkontaktní dendrometr, přístroj pro měření tloušťky kmene (ve výčetní výšce), jako alternativu k standardně používané lesnické průměrce (de facto veliké posuvné měřítko). Klasická lesnická posuvná průměrka neobsahuje elektronickou část pro zápis naměřených údajů. Je nutné, tyto údaje zapsat, obvykle se děje manuálně na papír, a následně přepsat do počítače a zpracovat. Modernější a dražší lesnické posuvné průměrky jsou vybaveny elektronickým záznamovým zařízením. Práce s nimi však stále představuje několik mechanických úkonů (roztáhnutí měřicích čelistí, přiložení na požadovanou pozici, stisknutí měřicích čelistí, zápis), které představují získání pouze jediné hodnoty. Pro přesnější měření je vhodné měření opakovat ve stejné výšce ale měřit průměr kolmý k prvnímu změřenému průměru. Námi vyvinutý přístroj, na rozdíl od lesnické průměrky, nemá pohyblivé součásti. Vlastní měření je prováděno laserovými senzory, které při pohybu přístrojem kolmo na podélnou osu kmene, tam a zpět, oskenují jeho povrch. Data jsou zaznamenávána do paměti ovládacího mobilního telefonu (ovládací konzole) a následně je možné je přenést do osobního počítače k detailnímu zpracování. Ze získaných hodnot (mnoho desítek, v závislosti na velikosti kmene) ovládací konzole na místě vypočítá průměr kmene, jeho obvod a plochu řezu. Po přenesení dat do počítače je možné zkonstruovat tvar příčného řezu kmenem v místě měření a počítat mnoho dalších údajů.

    The aim of the project was to develop an electronic non-contact dendrometer, a device for measuring log thickness (diameter at breast height), as an alternative to the standard forestry caliper. The classic forestry caliper does not contain an electronic part for recording measured data. It is necessary to write this data, usually done manually on paper, and then rewrite it into a computer and process it. More modern and more expensive forestry calipers are equipped with an electronic recording device. However, working with them still involves several mechanical operations (stretching the measuring jaws, placing them in the desired position, pressing the measuring jaws, writing), which represent obtaining only a single value. For more accurate measurements, it is advisable to repeat the measurement at the same height but measure the diameter perpendicular to the first measured diameter. The device developed by us, unlike the forestry caliper, has no moving parts. The actual measurement is performed by laser sensors, which when moving the device perpendicular to the longitudinal axis of the stem, back and forth, scanning its surface. The data is recorded in the memory of the control mobile phone (control console) and then it is possible to transfer it to a personal computer for detailed processing. From the values obtained (many tens, depending on the size of the trunk), the on-site control console calculates the trunk diameter, its circumference and the cutting area. After transferring the data to a computer, it is possible to construct the cross-sectional shape of the trunk at the measuring point and to calculate many other data.
    Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0331708

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.