Number of the records: 1  

Školení uživatelů informačního systému Archeologická mapa České republiky

  1. 1.
    0555620 - ARÚB 2022 RIV cze U - Conference, Workshop Arrangement
    Pavloň, Tomáš
    Školení uživatelů informačního systému Archeologická mapa České republiky.
    [User training for the Archaeological Map of the Czech Republic information system.]
    [Opava, 24.09.2021-24.09.2021, (W-CST 1/0)]
    R&D Projects: GA MŠMT(CZ) LM2018134
    Keywords : archaeology * information systems * database * archiving * digital humanities * e-infrastructures * Archaeological Map of the Czech Republic
    OECD category: Archaeology

    Informační systém Archeologická mapa České republiky (AMČR) integruje dvě základní oblasti správy archeologického dědictví ČR. Na jedné straně jde o oborový agendový systém, který má zajistit průběžnou administrativní evidenci připravovaných i probíhajících terénních výzkumů a umožnit tak efektivní kontrolu jejich kvality a následného zpracování do podoby nálezové zprávy. Na druhé straně jde o budování souhrnného přehledu archeologického dědictví ČR, tedy o vytvoření „národní“ databáze archeologického kulturního dědictví. Oba úkoly spolu v mnoha ohledech souvisejí, a jejich spojení proto je pro uživatele výhodné: vzniká jím jednotný systém evidence klíčových informací využitelných v celé šíři archeologické terénní, památkové a v některých ohledech i muzejní práce. Workshop zahrnoval seznámení profesionálních archeologů s užíváním systému, detailní ukázku fungování a praktické rady přizpůsobené potřebám žadatelské organizace. Workshop proběhl na vyžádání Muzea Novojičínska, příspěvkové organizace.

    Information system of the Archaeological Map of the Czech Republic (AMCR) integrates two basic areas of archaeological heritage management in the Czech Republic. On the one hand, it is a sectoral agendas system to ensure ongoing administrative records of upcoming and ongoing fieldworks to enable effective control of their quality and subsequent processing into the excavation report. On the other hand, it is about building a comprehensive overview of the archaeological heritage of the Czech Republic, i.e. creating a “national” archaeological cultural heritage database. Both tasks are related in many respects, and their connections are therefore beneficial to the user: they create a unified system of key information that can be used throughout the archaeological field, heritage and, in some respects, museum work. The workshop included the familiarization of professional archaeologists with the use of the system , a detailed practical demonstration with regard to specific needs of requesting organisation. The workshop was organized on request by the Museum of Nový Jičín region.
    Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0330079

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.