Number of the records: 1  

Původ architektonických tradic předrománských kostelů s centrálním půdorysem v Čechách. Příkladová studie: rotunda sv. Petra a Pavla na Budči

  1. 1.
    0553911 - ARÚ 2022 CZ cze D - Thesis
    Tomanová, Pavla
    Původ architektonických tradic předrománských kostelů s centrálním půdorysem v Čechách. Příkladová studie: rotunda sv. Petra a Pavla na Budči.
    [Origins of architectural traditions of Pre-Romanesque central-plan churches in Bohemia. Case study: St. Peter and Paul Rotunda at Budeč.]
    Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, Ústav pro archeologii. 21.09.2021. - Praha: Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, 2021. 484 s.
    Keywords : church archaeology * Early Middle Ages * central-plan churches * Budeč
    OECD category: Archaeology
    http://hdl.handle.net/20.500.11956/151388

    Předkládaná práce navazuje na dlouhodobě diskutovanou, ale v posledních desetiletích opomíjenou otázku o původu architektonických tradic předrománských rotund v Čechách. Oproti starším hypotézám často ovlivněným společensko-politickou situací a omezeným aktuálními možnostmi poznání přistupuje předkládaná práce k tématu nezaujatě, komplexně a zahrnuje výsledky novějších terénních výzkumů. Práce se skládá ze dvou hlavních kapitol. První zasazuje kostely s centrálním půdorysem v Čechách do širšího evropského kontextu. Kapitola představuje katalog 115 kostelů s centrálním půdorysem z 8.-11. století z historických oblastí Itálie, Dalmácie a Východofranské říše, které byly tradičně pokládány jako možné kolébky architektonických tradic předrománských centrál v Čechách; pro srovnání jsou zahrnuty také sousední oblasti Moravy, západního Slovenska, Maďarska a Polska. Katalog zahrnuje informace nejen o formách, ale také o funkcích a sídelním kontextu jednotlivých kostelů – informace nezbytné pro celkové pochopení církevní stavby. Závěrečná syntéza katalogu naznačuje, zda lze ve sledovaných oblastech vypozorovat charakteristické lokální rysy a případně podobnosti s kostely v Čechách, které by odrážely přenos architektonických tradic. Druhou kapitolu práce představuje detailní příkladová studie zaměřená na předrománskou rotundu sv. Petra a Pavla na Budči, okr. Kladno. Hlavním přínosem studie je revize výsledků dosavadních archeologických výzkumů nejen vlastní rotundy, ale i jejího zázemí a její pozice vůči druhému budečskému kostelu zasvěcenému P. Marii. Revidovaný obraz Budče je nakonec zasazen do závěrů vycházejících z první kapitoly práce, a tak má ověřit či zpochybnit, zda detailní analýza jedné stavby podporuje navržený obecný model.

    The submitted thesis follows up a long discussed, but lately neglected question about origins of architectural traditions of Pre-Romanesque rotundas in Bohemia. In comparison with the older hypotheses, that were often influenced by current socio-political situation and limited by actual research possibilities, this thesis takes an unbiased and complex approach to the problem under discussion and includes results of recent field excavations. The submitted thesis consists of two main chapters. The first chapter sets the Pre-Romanesque central-plan churches in Bohemia into a broader European context. The chapter presents a catalogue of 115 central-plan churches of 8th–11th centuries from historical areas of Italy, Dalmatia, East-Frankish Empire, which were traditionally regarded as possible cradles of architectural traditions for Pre-Romanesque central-plan churches in Bohemia; for comparison, churches from the neighbouring areas of Moravia, Western Slovakia, Hungary, and Poland were also included. The catalogue compiles data not only about forms, but also about functions and settlement contexts of the churches – the pieces of information essential for understanding of the church building. Final synthesis of the catalogue suggests, whether the geographical areas under investigation show local characteristics, eventually whether there are evident similarities to the churches in Bohemia indicating transfer of architectonic traditions. Then, the second chapter of the work presents a detailed case study of the Pre-Romanesque St. Peter and Paul Rotunda at Budeč, Central Bohemia. The main contribution of the study is revision of antecedent research of the rotunda, its surroundings and of position towards another church at Budeč dedicated to Virgin Mary. The revised image of Budeč is finally inserted in the results of the first chapter, to prove whether a detailed analysis of an individual site corresponds to the suggested and more general model.
    Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0328627

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.