Number of the records: 1  

Mezi disentem, undergroundem a šedou zónou. Neoficiální bulharská literatura 1944–1989.

  1. 1.
    0547830 - SLÚ 2022 RIV CZ cze B - Monography
    Mikulecký, Jakub
    Mezi disentem, undergroundem a šedou zónou. Neoficiální bulharská literatura 1944–1989..
    [Between Dissent, the Underground and the Grey Zone. Unofficial Bulgarian Literature 1944–1989.]
    Praha: Academia / Slovanský ústav, 2021. 511 s. Práce Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i., 55. ISBN 978-80-200-3255-3; ISBN 978-80-86420-78-3
    Institutional support: RVO:68378017
    Keywords : Bulgarian unofficial literature * Bulgarian samizdat * the underground literature
    OECD category: Specific literatures

    Monografie nabízí první ucelený pohled na neoficiální bulharské písemnictví z období socialismu. Předmětem zájmu je literatura psaná do šuplíku, dále díla vydaná v samizdatu a rovněž některá díla konfiskovaná, jejichž protitotalitní charakter vzbudil nevoli orgánů státní moci a represivních složek. Literárněhistorický výklad je doprovázen citáty ze soukromých deníků, dobových periodik i dokumentů bulharské StB. Kniha je rovněž opatřena historickým úvodem pojednávajícím o poválečném dějinném vývoji, který vedl k ustanovení „diktatury proletariátu“. Také jednotlivé kapitoly jsou zasazeny do dobového socio-politického rámce, bez něhož by se čtení literárních textů jevilo jako velmi obtížné. Pro české i slovenské čtenáře by mohlo být zajímavé to, jakým způsobem se do vývoje bulharské literatury promítly srpnové události roku 1968. Okupace ČSSR totiž znamenala pro vývoj bulharské kultury velký otřes. Řada autorů a autorek, jejichž šuplíkové a samizdatové tvorbě je v knize věnována pozornost, byla ostrakizována právě v souvislosti s politickými konsekvencemi osmašedesátého. Značný prostor je v knize věnován např. také básnířkám a básníkům tzv. zastrčené generace osmdesátých let, jejichž literární texty se díky specifické nekonformní poetice ocitaly v okrajových sférách bulharské literární produkce, a staly se tak spíše doménou samizdatu.

    This monograph offers first comprehensive overview of Bulgarian unofficial literature from the period of socialism. This work focuses on so called desk drawer literature, samizdat and some pieces of confiscated literature – such literary texts which seemed to be dangerous for ideological purity of the communist régime and were confiscated after being published officially. The literary interpretation is followed by a number of quotations from personal diaries, official periodicals and Bulgarian secret police documents. In its historical introduction the book deals with the post-World War II period and establishing of “dictatorship of the proletariat”. Particular chapters are set into the dynamic socio-political contexts of that times. There is also a chapter about the military occupation of Czechoslovakia after 21st August 1968 and its negative impact on the development of Bulgarian culture and literature. The book includes chapters focusing on authors of the so called “discarded” generation of 1980s, whose work would increasingly involve principles of neo-avant-garde shock and some other trends that mirrored post-modern creative approaches.
    Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0324861

     
     
    Review DownloadSizeCommentaryVersionAccess
    16.Aleksandrova_441_444.pdf0613.3 KBRecenze Orbis LinguarumAuthor’s postprintrequire
    SKMBT_C22423021617320.pdf01.7 MBRecenze Literaturen vestnikAuthor’s postprintrequire
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.