Number of the records: 1  

Druhý život nářečí. Centrální středomoravské dialekty užívané ve veřejné komunikaci a tzv. 'hanácké obrození'

  1. 1.
    0536596 - ÚJČ 2021 RIV CZ cze J - Journal Article
    Stupňánek, Bronislav - Ireinová, Martina
    Druhý život nářečí. Centrální středomoravské dialekty užívané ve veřejné komunikaci a tzv. 'hanácké obrození'.
    [The Second Life of Dialects: Central Middle-Moravian Dialects Used in Public Speaking and the 'Hanakian Revival'.]
    Národopisná revue. Roč. 30, č. 4 (2020), s. 317-325. ISSN 0862-8351. E-ISSN 2570-9437
    R&D Projects: GA MK(CZ) DG20P02OVV029
    Research Infrastructure: LINDAT/CLARIAH-CZ - 90101
    Keywords : dialect levelling * central Middle-Moravian dialects * dialect textbooks * dialect dictionaries * dialects in the ethnographic region of Haná * Hanakian Revival
    OECD category: Linguistics
    Method of publishing: Open access
    http://revue.nulk.cz/media/files/r4-2020.pdf

    Přibližně od přelomu 20. a 21. století pozorujeme v oblastech s tradičně silnou regionální identitou fenomén značně zvýšeného zájmu o místní nářečí. Tento zájem je patrně odezvou na současný prudký ústup nářečí a velkou disparátnost mezi jazykem nejstarší a nejmladší generace. Reakcí jsou vyvíjené snahy o zachování a obnovení tradičního dialektu. Nejvlastnějším polem nářečí je však soukromá mluvená komunikace, a tak snaha o veřejný dosah a apel na širší regionální publikum nutně vede k tomu, že se nářečí dostává do souvislostí a funkcí, které pro ně nejsou typické nebo jsou zcela nové (tvorba učebnic a kurzů nářečí, rozhlasových pořadů, nářečních webů a zpravodajských portálů, nářečních textů písní moderních hudebních žánrů ap.). Tento jev má společné rysy téměř na celém území našich tradičních teritoriálních dialektů, ovšem nejsilněji ho zaznamenáváme v oblasti centrálních středomoravských nářečí, kde jej, v souhlasu s explicitně vyjadřovanou intencí jeho šiřitelů, nazýváme jako hanácké obrození.

    Since the turn of the 21st century, a considerably increasing interest in local dialects in Czech regions with traditionally strong regional identity can be observed. This interest seems to be a response to the current rapid decline of dialects and deep disparity between languages spoken by the oldest and the youngest generations. The reaction thereon includes active efforts to maintain or even renew the dialects. However, it is private spoken communication that is the most natural field for dialects and therefore the effort for public coverage and the appeal to wide regional audience inevitably leads to the fact that the dialects get into the context and functions which are not typical for them or which are completely new (dialect textbooks and courses, websites and news portals in dialects, dialect texts of songs from modern musical genres etc.). Although this phenomenon shares common features in almost the entire territory of our traditional territorial dialects, the most frequent occurrence of it can be observed in the area where central Middle-Moravian dialects are spoken. In accordance with the explicitly expressed intention of those who spread the dialects in this region, the authors of the study call the above-mentioned phenomenon 'the Hanakian Revival'.
    Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0315736

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.