Number of the records: 1  

Ondřej z Řezna. Husitská kronika. Dialog o českém kacířství

  1. 1.
    0534957 - FLÚ 2021 RIV CZ cze B - Monography
    Zachová, Jana - Černá, S. - Soukup, Pavel
    Ondřej z Řezna. Husitská kronika. Dialog o českém kacířství.
    [Andrew of Regensburg. The Hussite Chronicle. A Dialogue on the Bohemian Heresy.]
    Praha: Argo, 2020. 341 s. Memoria medii aevi, 27. ISBN 978-80-257-3076-8
    R&D Projects: GA ČR(CZ) GBP405/12/G148
    Institutional support: RVO:67985955
    Keywords : Medieval Chronicles * Hussitism * Heresy * Bavaria
    OECD category: History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)

    Ondřej z Řezna (zemřel 1442) byl kronikář a člen augustiniánské kanonie sv. Manga na předměstí Řezna. Dvě z jeho děl, Husitská kronika a Dialog o českém kacířství, se zabývají bojem proti husitismu. Kniha obsahuje český překlad obou těchto děl, doplněný úvodem a komentáři. Husitskou kroniku poprvé prezentuje v její původní podobě a rozsahu včetně dokumentů, které Ondřej do kroniky vložil a které byly v edici z roku 1903 vynechány. Ondřej z Řezna se jeví jako autor aktivně zapojený do oběhu písemností a do protihusitské propagandy. Rozmanitost vložených dokumentů poskytuje výstižný obraz prostředků, jimiž se římská církev a římská říše snažily vyřešit problém s husity.

    Andrew of Regensburg (d. 1442) was a chronicler and a member of the Augustinian Canons’ house of St. Mang outside Regensburg. Two of his works, the Hussite Chronicle and the Dialogue on the Bohemian Heresy, are concerned with the fight against Hussitism. This book contains a modern Czech translation of both of these writings, supplemented by an introduction and explanatory notes. It presents the Hussite Chronicle in its original form and extent for the first time, including the documents that Andrew had inserted into his chronicle and that have been omitted in the edition of 1903. Andrew of Regensburg emerges as an author engaged actively in the circulation of records and in anti-Hussite propaganda. The variety of inserted documents give an apposite picture of the means by which the Roman Church and Roman Empire strove to master the Hussite problem.
    Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0313086

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.