Number of the records: 1  

Metodika měření charakteru hlenové vrstvy u ryb

  1. 1.
    0525639 - ÚBO 2020 RIV CZ cze L3 - Certified Methodologys
    Halačka, Karel
    Metodika měření charakteru hlenové vrstvy u ryb.
    [Methodology for measuring the character of the mucus layer in fish.]
    Internal code: 09/2020 ; 2020
    Technical parameters: Metodika je vydána v tištěné podobě, má přiděleno ISBN 978-80-87189-30-6. Číslo osvědčení 25124/2020-MZE-16232.
    Economic parameters: Struktura pokožky včetně zastoupení sekrečních buněk je standardně určována pomocí histologických metod. Zhotovení histologických řezů však trvá minimálně několik dní a vyžaduje speciální vybavení (zejména mikrotom). Předložená metoda minimalizuje postup pro kvantifikaci epidermálních sekrečních buněk a melanoforů. Výsledky je možné získat v řádu několika hodin a jako vybavení postačí příslušné barvivo (Alciánová modř, cena za 1 g je cca 200-300 Kč, toto množství vystačí na tisíce vzorků) a běžné optické zařízení (binokulární lupa či standardní mikroskop).
    Certifying body: Ministerstvo zemědělství. Certificate issue date: 21.05.2020
    R&D Projects: GA TA ČR TG03010048
    Keywords : epidermis * measurement * skin * mucus * fish * ultraviolet light
    OECD category: Fishery

    Cílem metodiky je umožnit snadnou kvantifikaci vybraných charakteristik rybího integumentu, konkrétně množství sekrečních buněk v povrchové vrstvě pokožky, množství epidermálních melanoforů a schopnost hlenové vrstvy absorbovat UV záření. Cílovou skupinou metodiky jsou zejména osoby z veterinární praxe a ichtyologové zabývající se problematikou integumentu ryb, a to ve vztahu k jejich zdravotnímu stavu nebo vývojově-morfologickým studiím. Uplatnění může dále nalézt i v rámci chovu či ochrany ryb. Při výběru druhů ryb k ověření byly preferovány zástupci různých taxonomických skupin.

    The aim of the methodology is to enable easy quantification of selected characteristics of the fish integument, namely the number of secretory cells in the surface layer of the skin, the amount of epidermal melanophores and the ability of the mucus layer to absorb UV radiation. The target group of the methodology are mainly persons from veterinary practice and ichthyologists dealing with the issue of fish integument, in relation to their health status or developmental-morphological studies. It can also be used in fish farming or protection. Representatives of different taxonomic groups were preferred in the selection of fish species for verification.
    Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0309747

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.