Number of the records: 1  

Podnikání matek malých dětí jako prekérní typ zaměstnání? Srovnání zkušeností podnikatelek s malými dětmi původem z ČR a z Ukrajiny

  1. 1.
    0520671 - SOÚ 2021 RIV CZ cze J - Journal Article
    Marková Volejníčková, Romana - Švarcová, Markéta - Křížková, Alena - Formánková, Lenka
    Podnikání matek malých dětí jako prekérní typ zaměstnání? Srovnání zkušeností podnikatelek s malými dětmi původem z ČR a z Ukrajiny.
    [Is Self-employment a Precarious Job for Mothers of Young Children? A Comparison of the Experience of Czech and Ukrainian Entrepreneurs with Small Children in the Czech Republic.]
    Gender a výzkum / Gender and Research. Roč. 20, č. 2 (2019), s. 124-153. ISSN 2570-6578. E-ISSN 2570-6586
    R&D Projects: GA ČR(CZ) GA17-21259S
    Institutional support: RVO:68378025
    Keywords : intersectional theory * precarity * self-employment
    OECD category: Sociology
    Method of publishing: Open access
    https://www.genderonline.cz/en/issue/48-volume-20-number-2-2019-feminist-re-interpretations-of-islam/582

    Podnikání bývá často spojováno se ziskem a nezávislostí, ale může být také zdrojem prekarity. Podnikání je totiž často strategií uplatnění na trhu práce pro ty skupiny, které jsou znevýhodněné nebo marginalizované, jako jsou matky malých dětí nebo migranti/ky. V tomto textu využíváme intersekcionální teorii a teorii prekarity abychom ukázaly, do jaké míry podnikatelky s malými dětmi původem z ČR a z Ukrajiny popisují a vnímají svoji pozici jako prekérní. Naše analýza ukazuje, že pozice podnikatelek s malými dětmi je prekérní na základě intersekce jejich genderu, pečujících povinnosti a/nebo migračního statusu. Naše analýza také ukázala, že migrační status je často osou, která ještě více prohlubuje již tak nevýhodnou pozici na trhu práce podnikatelek s malými dětmi.


    Entrepreneurship may be associated with independence and profit, but it may also be a precarious type of employment. Self-employment is often a strategy for those groups of workers who face marginalisation and disadvantages on the labour market, such as mothers of young children or migrants. In this paper we use an intersectional approach and draw on the theory of precarity to analyse how Czech and Ukrainian entrepreneurs with small children (in the Czech Republic) describe and perceive precarity in self-employment. Our analysis shows that entrepreneurship is a form of precarious work, especially for mothers of young children. Their social position, which forms on the intersection of gender, caring commitments, and/or migration status, serves to constrain or allow certain career choices. While the main source of disadvantage for Czech entrepreneurs is the intersection of gender and caring commitments (e.g. in work-life balance), the social position of Ukrainian entrepreneurs (in the Czech Republic) is much more precarious because of their status as migrants (e.g. their low income from business is further reduced by the cost of private insurance, the paying of remittances, or the repayment of debts for migrating to the Czech Republic).
    Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0305308

     
    FileDownloadSizeCommentaryVersionAccess
    J_Markova-volejnickova-a-kol_Gender a vyzkum_2_2019.pdf7211.6 KBPublisher’s postprintopen-access
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.