Number of the records: 1  

Stanovení stresu smrku ztepilého přímými metodami

  1. 1.
    0519404 - ÚVGZ 2020 RIV CZ cze L3 - Certified Methodologys
    Krejza, Jan - Světlík, J. - Bellan, Michal - Horáček, Petr
    Stanovení stresu smrku ztepilého přímými metodami.
    [Determination of stress of Norway spruce by direct methods.]
    Internal code: 65606/2019-MZE16222/M201 ; 2019
    Technical parameters: Metodiku schválilo Ministerstvo zemědělství pod číslem 65606/2019-MZE16222/M201
    Economic parameters: Produkce smrkových ekosystémů na nevhodných lokalitách pro pěstování smrku klesala k nule. V roce 2018 došlo ve srovnání s klimaticky normálním rokem (2016) k poklesu produkce na pouhých 61 %. Průměrný přírůst dříví tak pokles z více jak 14 milionů m3 na 8,75 milionů m3. Jedná se tedy o pokles přírůstu dřeva o více než 5,5 milionů m3. Když vezmeme v potaz průměrnou cenu dřeva pro rok 2018 (1105,- Kč.m-3), dostaneme se k hodnotě přesahující 6 mld. Kč, jako přímý efekt sucha na produkci dříví v rámci České republiky. V případě, že započítáme i ostatní dřeviny a budeme předpokládat, že limitace nedostatkem vláhy měla na ostatní dřeviny obdobný efekt, dostaneme se k hodnotě přesahující 10 mld. Kč. Roční přírůst tak úzce souvisí s vlastní produkcí a následně s výnosem za prodej dříví, jako hlavní položkou příjmu peněz lesního hospodářství. Cenová nákladnost těchto metod je však jenom zlomkem toho, jaký efekt přinášejí pro zjišťování stavu lesů a možnosti se zaměřit na nejvíce problematická místa v České republice.
    Certifying body: Ministerstvo zemědělství, Těšnov 17, Praha 1, Česká republika. Certificate issue date: 12.12.2019
    R&D Projects: GA TA ČR(CZ) TJ01000309
    Research Infrastructure: CzeCOS II - 90061
    Institutional support: RVO:86652079
    Keywords : vitalita stromu * stres * sanitární těžba * termovize * podkorní hmyz * vizuální symptomy * smrk ztepilý * transpirační proud * ekofyziologie * dendrometr * fluktuace průměru kmene * tvorba dřeva
    OECD category: Forestry

    Cílem této certifikované metodiky je představení metod pozemního monitoringu, vedoucího k hodnocení zdravotního stavu smrkových porostů. Certifikovaná metodika stanovení stresu smrku ztepilého přímými metodami je založena na: měření povrchových teplot kmene pomocí termokamery, měření transpiračního toku, měření objemových změn kmene a v neposlední řadě pomocí analýzy morfologických vlastností buněk dřeva. Důraz byl kladen na to, aby každá z těchto metod dokázala odhalit oslabeného (stresovaného) jedince ve fázi bez znatelných vizuálních symptomů.Společným cílem této metodiky a představených metod je, aby každá jednotlivá metoda byla dostatečně spolehlivá, rychlá a použitelná s eliminací faktoru subjektivity při hodnocení každého stromu. Cílem této metodiky je představení uceleného souboru metod měření ekofyziologické aktivity stromu a na základě těchto měření určit jeho zdravotní stav.Cílem této metodiky je nabídnout vlastníkům lesa, ale i orgánům státní správy lesů nástroje pro hodnocení zdravotního stavu stromu i celých komplexů lesa. Jednotlivé metodické postupy jsou nastaveny tak, aby je bylo možné efektivně využít v praxi a jejich interpretace byla jednoznačná. Novost metodiky je především založena na tom, že veškeré metody jsou založeny na přímém měření parametrů fyziologické aktivity jedince, což vylučuje jakoukoli míru subjektivity při hodnocení.

    The aim of this methodology is to introduce methods of forest ground monitoring leading to evaluation of Norway spruce tree vitality. Certified methodology describes: measuring of the stem surface temperature by thermography, measuring of the sap flow, measuring the stem diameter fluctuation and by the analysis of xylogenesis and wood morphology. Emphasis was placed on the detection of the stress reaction before occurrence of the visual symptoms. The aim of this methodology is to present a comprehensive set of methods for measuring ecopysiological activity of a tree and to determine its health status. The goal of this methodology is to provide a unique tools for foresters and for forest management for direct and precise evaluation of health status of individual trees, but also a whole complexes of forest from the ground perspective. The individual methodological approaches are defined, can be used in practice and their interpretation is unambiguous. The novelty is based on the direct measurement of the physiological activity of the individual trees, which exclude any degree of subjectivity in the evaluation process.
    Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0305381

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.