Number of the records: 1  

Vyprávění a rozhovor. Teorie sociální intersubjektivity

  1. 1.
    0517696 - SOÚ 2020 RIV CZ cze B - Monography
    Ďurďovič, Martin
    Vyprávění a rozhovor. Teorie sociální intersubjektivity.
    [Narrative and Dialogue. The Theory of Social Intersubjectivity.]
    Praha: Sociologické nakladatelství (SLON): Praha: Sociologický ústav AV ČR, v. v. i., 2019. 324 s. ISBN 978-80-7419-284-5; ISBN 978-80-7330-348-8
    R&D Projects: GA ČR GA15-03295S
    Institutional support: RVO:68378025
    Keywords : Intersubjectivity * hermeneutics * critical realism
    OECD category: Sociology

    Kniha je příspěvkem k obecné sociální teorii. Argumentace je vedena dvojím zájmem. Na jednu stranu je to zájem o problematiku intersubjektivity v sociologii. Výzkum intersubjektivity rozumění, která je předpokladem koordinace jednání mezi jedinci, nabízí alternativu vůči často rozebíranému dilematu mezi individualismem a holismem. Na druhou stranu je to zájem o hermeneutiku, jak je studována ve filosofii. Hermeneutika při výzkumech intersubjektivity umožňuje překonat orientaci na reprodukci sociálního řádu, jež převažuje ve fenomenologickém zpracování Alfredem Schützem. Kniha využívá konceptuální úvahy filosofů Hanse-Georga Gadamera a Paula Ricoeura k dynamizaci intersubjektivity. Cílem je vypracovat teorii, která umí objasnit sociální změnu probíhající v soudobých rozvinutých společnostech.
    Při adaptaci hermeneutiky pro sociologii kniha odmítá jednostranné sociálněkonstruktivistické východisko. Bytí nelze ztotožnit s interpretovaným bytím, protože některé sociální jevy je pak nesnadné uchopit a vnímat přesahy, které jejich studium může mít do jiných věd, včetně věd přírodních a technických. Poznatek, že se předmět sociologie cele nekryje s hermeneutikou, vede k propojení hermeneutiky s realistickým pohledem na společnost. V tomto ohledu autor nabízí originální příspěvek. Navazuje na současný proud kritického realismu ve filosofii (Roy Bhaskar) a sociologii (Margaret Archerová), jenž je někdy považován za neslučitelný s hermeneutikou. Zkoumání knihy naopak ukazují, že myšlenka emergence sociálního dění, jak ji prosazují realisté, velmi dobře konvenuje jak s hermeneutickým pojmem vyprávění, tak s hermeneutickým pojmem rozhovoru.

    This book is a contribution to general social theory. The arguments herein are guided by two interests. On the one hand is the interest in the topic of intersubjectivity in sociology. Research on the intersubjectivity of understanding, which is the precondition for the coordination of action among individuals, offers an alternative to the frequently discussed dilemma of individualism versus holism. On the other hand, there is the interest in hermeneutics as studied in philosophy. In research on intersubjectivity hermeneutics makes it possible to move beyond the focus on the reproduction of the social order that predominates in A. Schutz’s phenomenological treatment of the subject. This book draws on the conceptual thought of philosophers H.-G. Gadamer and P. Ricoeur and uses it to dynamize intersubjectivity. The objective is to develop a theory that is able to illuminate the social change occurring in contemporary advanced societies.

    In its adaptation of hermeneutics for the purpose of sociology, the book rejects one-sided social-constructivist perspective. Being cannot be equated with the interpretation of being, because it is then difficult to grasp some social phenomena and perceive the areas where the study of these phenomena extends into other scientific fields, including the natural and technical sciences. The observation that the subject of sociology does not wholly overlap with hermeneutics leads to the interlinking of hermeneutics with a realist view of society. On this, the book’s author offers an original contribution. He draws on the contemporary stream of critical realism in philosophy (R. Bhaskar) and sociology (M. Archer), which is sometimes considered incompatible with hermeneutics. The analysis presented in this book, however, demonstrates that, on the contrary, the idea of the ‘emergence’ of social happening, as we can call it with realists, corresponds very well with both the hermeneutic concept of narrative and the hermeneutic concept of dialogue.

    Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0303000

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.