Number of the records: 1  

Aristotelské kořeny Komenského metafyziky

  1. 1.
    0517528 - FLÚ 2020 RIV CZ cze J - Journal Article
    Schifferová, Věra - Balík, Vojtěch
    Aristotelské kořeny Komenského metafyziky.
    [The Aristotelian Roots of Comenius’ Metaphysics.]
    Filosofický časopis. Roč. 67, č. 6 (2019), s. 933-953. ISSN 0015-1831
    Institutional support: RVO:67985955
    Keywords : J. A. Comenius * Aristotle * metaphysics * Protestant scholasticism * Neoplatonism
    OECD category: Philosophy, History and Philosophy of science and technology
    Method of publishing: Open access
    https://kramerius.lib.cas.cz/view/uuid:df7a472e-1051-4851-96d1-5e733e895b81?article=uuid:cce743da-9972-47ef-b130-5bbf7f3401f7

    Základními a konstitutivními komponentami Komenského metafyzické soustavy jsou křesťanský novoplatonismus a aristotelismus interpretovaný a integrovaný v křesťanském rámci. Zatímco novoplatónský ráz Komenského metafyzické koncepce byl důkladně analyzován, v souvislosti s Mikulášem Kusánským a Campanellou zvláště Janem Patočkou, aristotelským motivům, které jsou v Komenského metafyzice velmi silné, bylo věnováno mnohem méně pozornosti. A to je první problémový okruh, k němuž je zaměřena tato studie. Dále pak je Komenského metafyzika představena jako osobitý pokus o syntézu platónské a aristotelské myšlenkové linie (aristotelské určení metafyziky jako nauky „entis in genere“ – platónská koncepce metafyziky jako ryze apriorní nauky, jejímž předmětem je ideový svět možný, intepretace Aristotelovy nauky o kategoriích v triadicko-enneadickém duchu, opora Komenského triadismu v Aristotelovi).

    The basic, constitutive components of Comenius’ metaphysical system are Christian Neoplatonism and Aristotelianism interpreted and integrated into the Christian framework. While the Neoplatonic nature of Comenius’ metaphysical approach has been thoroughly analyzed in connection with Cusanus and Campanellaespecially by Jan Patočka, the Aristotelian motives, which too are very strong in Comenius’ metaphysics, have received considerably less attention. This is the first problem area on which this study focuses. Comenius’ metaphysics is then presented as an original effort to synthesize the Platonic and Aristotelian lines of thought (the Aristotelian determination of metaphysics as the “entis in genere” doctrine – the Platonic conception of metaphysics as a purely a priori doctrine, the subject of which is the possible world of ideas, the interpretation of Aristotle‘s doctrine of categories in the triadic-enneadic sense, the support for Comenius’ triadism in Aristotle).
    Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0304328

     
    FileDownloadSizeCommentaryVersionAccess
    2019_J_0517528.pdf4305.3 KBPublisher’s postprintopen-access
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.