Number of the records: 1  

Výzkum dřevěných kolíkových spojovacích prostředků

  1. 1.
    0504069 - ÚTAM 2020 RIV CZ cze C - Conference Paper (international conference)
    Kunecký, Jiří - Hasníková, Hana - Hataj, M. - Milch, J. - Tyrová, M. - Suchomelová, P.
    Výzkum dřevěných kolíkových spojovacích prostředků.
    [The research of wooden dowel-type connectors.]
    Dřevostavby 2019. Sborník přednášek z odborného semináře se zahraniční účastí. Volyně: Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, 2019, s. 12-20. ISBN 978-80-86837-93-2.
    [Dřevostavby 2019 - stavební systém budoucnosti - dřevo, surovina moderního člověka. Volyně (CZ), 16.04.2019-17.04.2019]
    R&D Projects: GA TA ČR(CZ) TJ01000412
    Institutional support: RVO:68378297
    Keywords : wooden dowel * load-bearing capacity * stiffness * creep * carpentry joints
    OECD category: Civil engineering

    Součástí historických krovových soustav jsou tesařské spoje, z nichž některé jsou zajištěny dřevěnými spojovacími prostředky. Původně dřevěný kolík spíše zajišťoval polohu prvků ve spoji než by primárně přenášel zatížení (např. rybinové spoje). V některých spojích však mezi jednotlivými konstrukčními prvky může síly také přenášet, a jeho působení tak má přímý vliv na tuhost i únosnost celé konstrukce. Tento typ spojovacích prostředků je možné využít i v současnosti, při rekonstrukcích, výstavbě nových dřevostaveb nebo pro výrobu jednotlivých dřevěných konstrukčních prvků (např. panelů). Současné technické normy však spojům s dřevěnými spojovacími prostředky nepředepisují dostatečný výpočetní postup, navíc chybí i komplexní model porušení v různých směrech k vláknům. Článek představuje aktuální projekt, který má ambici tuto mezeru vyplnit.

    The carpentry joints, some of them secured by wooden connectors, are part of historical timber roof structures. Originally, a wooden dowel rather secured the position of timber elements in a joint than transferring loads (e.g. dovetail joints). But in some joints it can also transfer the forces between the structural members, therefore its behaviour influences the stiffness and load-bearing capacity of the whole structure directly. This type of connectors can be used nowadays as well, while reconstructions, a new timber building construction, or manufacturing individual structural timber elements (e.g. panels). Current technical standards do not prescribe a suitable computing procedure for the joints with wooden connectors. Moreover, a complex failure criteria for various fibre directions are missing. The article introduces an ongoing project, whose ambition is to cover the knowledge gap.
    Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0295790

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.