Number of the records: 1  

Lužický zlom: hranice mezi dvěma světy

  1. 1.
    0503079 - GLÚ 2019 RIV CZ cze B - Monography
    Coubal, Miroslav - Adamovič, Jiří - Šťastný, Martin - Ackerman, Lukáš - Briestenský, Miloš - Cílek, Václav - Fediuk, F. - Havránek, P. - Málek, Jiří - Patzelt, Z. - Pošmourný, K. - Prouza, V. - Rajlichová, Jana - Stemberk, Jakub - Stemberk, Josef - Štěpančíková, Petra - Ulrych, Jaromír - Valečka, J.
    Lužický zlom: hranice mezi dvěma světy.
    [Lusatian Fault – a border between two worlds.]
    Praha: Novela bohemica, 2018. 272 s. ISBN 978-80-87683-87-3
    Grant - others:AV ČR(CZ) StrategieAV21/4
    Program: StrategieAV
    Institutional support: RVO:67985831 ; RVO:67985891
    Keywords : Lusatian Fault * Alpine orogeny * paleostress fields * neotectonics * seismology * hydrogeology * geothermal heat * geosites
    OECD category: Geology; Geology (USMH-B)

    V knize jsou prezentovány výsledky dvacetiletého studia lužického zlomu - mohutné geologické poruchy, probíhající částečně v severních Čechách, částečně v Sasku. Texty jsou zaměřeny na široké spektrum čtenářů zajímajících se o geologii, zatímco odborné vědecké články byly zveřejněny již dříve. Tato kniha, publikovaná v českém jazyce, nejen že shrnuje údaje o struktuře zlomu a historii pohybů na něm, ale přináší také širší informace z navazujících oblastí geologie, geomorfologie, geotermiky, seismologie, hydrogeologie a ložiskové geologie. Se svými široce orientovanými kapitolami a bohatými ilustracemi (mapy, fotografie) může být používána i jako doplněk učebnice geologie. Závěrečné kapitoly jsou pojaty jako geologický průvodce pro zájemce o přírodu. Lužický zlom je jednou z nejvýznamnějších násunových struktur, vytvořených během svrchní křídy a paleogénu v předpolí Alp. Pomocí studia skalních výchozů a řady sond byla zjištěna anatomie jeho širokého pásma. Zároveň byla rekonstruována historie tektonických pohybů na zlomu a to jednak analýzou jeho protínání protínání s jinými geologickými strukturami známého stáří, jednak pomocí rekonstrukce tektonických napětí, která na zlomu na zlomu v geologické minulosti působila. Tato prominentní jizva v zemské kůře byla a může být lidem v mnohém užitečná. Lužický zlom byl využit jako přívodní dráha hydrotermálních roztoků. To je důvod četného výskytu rudních mineralizací v jeho širším okolí. V křídových pískovcích v předpolí zlomu vznikla rozsáhlá ložiska uranu, která byla až do nedávné doby těžena. Některé žíly polzenitů byly využity pro lámání kamene. Zlom je doprovázen zvýšeným tepelným tokem, což také může být předmětem budoucího ekonomického využití. Na druhou stranu může lužický zlom představovat seismickou hrozbu, ačkoli v historické době nebyla zaznamenána žádná velká zemětřesení. Pochopení specifického proudění podzemní vody v jeho okolí je důležité pro udržitelné hospodaření s podzemními vodami v budoucnosti.


    The book presents the results of a two decades-lasting study of the Lusatian Fault in the northern Bohemian Massif (Bohemia and Saxony). It is aimed at a general reader interested in geology, while specialized scientific papers on related topics have been already published earlier. This book, published in Czech, not only summarizes data on the structure and kinematic history of the fault but also brings broader information from the fields of geology, geomorphology, geothermics, seismology, hydrogeology and economic geology. With its generally orientated chapters and rich illustrations (maps, photos), it can be equally used as a textbook of geology. Final chapters of the book are meant as a guide for geotourists. Lusatian Fault is one of the most prominent products of the latest Cretaceous to Paleogene thrusting in the Alpine foreland in Europe. Anatomy of the fault was studied in outcrops and in a series of test trenches. History of tectonic movements along the fault was reconstructed based on cross-cutting relations with other geological structures and the identification of a succession of paleostress fields acting on the fault plane. As a prominent scar in the Earth crust, the Lusatian Fault acted as a pathway for hydrothermal fluids, which resulted in multiple occurrences of ore mineralization along its course. Cretaceous sandstones in its foreland host extensive uranium deposits, which were exploited until recently. Quarrying also affected some of the polzenite dykes. Elevated heat flow along the Lusatian Fault may be of economic importance in the future. On the other hand, the Lusatian Fault may pose a seismic threat, although no major earthquakes have been encountered in historic times. Understanding of the structural setting around the Lusatian Fault and the resulting specific groundwater flow are also critical for sustainable groundwater management in the future.

    Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0294977

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.