Number of the records: 1  

Zpracování bavorských deskovitých rohovců v neolitu na příkladu dílny ze sídliště kultury s vypíchanou keramikou v Chotýši u Českého Brodu

  1. 1.
    0501045 - ARÚ 2019 RIV CZ cze J - Journal Article
    Burgert, Pavel - Kapustka, Katarína - Beneš, Z.
    Zpracování bavorských deskovitých rohovců v neolitu na příkladu dílny ze sídliště kultury s vypíchanou keramikou v Chotýši u Českého Brodu.
    [The working of Bavarian tabular chert in the Neolithic based on the example of the workshop from the Stroked Pottery culture settlement in Chotýš near the town of Český Brod.]
    Památky archeologické. Roč. 109, prosinec (2018), s. 37-74. ISSN 0031-0506
    R&D Projects: GA ČR GA15-16963S
    Institutional support: RVO:67985912
    Keywords : Neolithic * Stroked Pottery culture (STK) * settlement * long house * technology * Jurassic chert
    OECD category: Archaeology
    Method of publishing: Open access
    http://www.arup.cas.cz/wp-content/uploads/2011/02/PA_2018_BURGERT.pdf

    Stať přináší zhodnocení výsledků záchranného archeologického výzkumu na polykulturní lokalitě v Chotýši u Českého Brodu a je zaměřena na tamní neolitickou komponentu. Odkryv, probíhající v létě roku 2013, přinesl doklady konstrukce, kterou lze interpretovat jako dlouhý dům trapézového tvaru z období kultury s vypíchanou keramikou (StK, 5100/5000-4500/4400 cal BC). Mezi zahloubenými objekty, náležejícími tomuto období, se dále především díky plavení výplně podařilo zachytit jámu s odpadem dokládajícím zpracování deskové variety jurského rohovce typu Abensberg-Arnhofen ze zdrojů v oblasti dnešního Bavorska. Zapojením výsledků do soudobého kontextu je možné rekonstruovat pohled na schéma dálkové distribuce kamenných surovin a technologii jejich finálního zpracování na počátku mladšího stupně StK na východní periferii pravidelného rozšíření této suroviny.

    The article evaluates the results of a development-led archaeological excavation at the multicultural site in Chotýš near the town of Český Brod and is focused on the local Neolithic component. The excavation in 2013 produced evidence of a structure that can be interpreted as a long house of a trapezoidal shape from the period of the Stroked Pottery culture (STK, 5100/5000-4500/4400 cal BC). Sieving of the fill between the sunken features dating to this period made it possible to capture a pit with waste documenting the processing of a tabular variety of Jurassic Abensberg-Arnhofen-type chert from sources in the area of today's Bavaria. By connecting the results to the contemporary context, it is possible to reconstruct a view of the system of long-distance distribution of the rock and the technology of its final processing at the beginning of the late phase of the STK at the eastern periphery of the regular distribution range of this raw material.
    Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0293096

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.