Number of the records: 1  

Osud vybraných rizikových prvků v umělých mokřadech studovaný AAS a plamenovou fotometrií

  1. 1.
    0496898 - ÚVGZ 2019 RIV CZ cze J - Journal Article
    Šíma, J. - Tříska, Jan - Svoboda, L. - Šeda, M.
    Osud vybraných rizikových prvků v umělých mokřadech studovaný AAS a plamenovou fotometrií.
    [The Fate of Selected Risk Elements in Constructed Wet-lands Studied by AAS and Flame Photometry.]
    Chemické listy. Roč. 112, č. 3 (2018), s. 191-195. ISSN 0009-2770. E-ISSN 1213-7103
    R&D Projects: GA MŠMT(CZ) LO1415
    Institutional support: RVO:86652079
    Keywords : environmental analytical chemistry * atomic absorption spectrometry * hazardous elements * waste water * artificial wetland
    OECD category: Environmental sciences (social aspects to be 5.7)
    Impact factor: 0.311, year: 2018

    Metody analýzy stopových prvků (AAS a plamenná fotometrie) byly použity ke studiu osudu Cr, Pb, Cd, Mo, V, Be, Ba, As, Ni, Co, Sr, Li, Rb, Cu, Zn, Fe. a Mn ve dvou konstruovaných mokřadech sloužících k úpravě komunálních odpadních vod. Účinnost odstranění některých prvků (Cd, Zn, Cu) byla poměrně vysoká, zatímco jiné (Sr, Rb, Li) byly odstraněny s nízkou účinností. Fe, As a V byly dokonce uvolněny do upravené vody, což znamená, že jejich odtokové koncentrace byly vyšší než koncentrace přítoku. Osud studovaných prvků v budovaných mokřadech úzce souvisí s chemií S a Fe v těchto systémech. Za anaerobních podmínek, kdy jsou sírany redukovány na H2S, mohou být některé prvky vysráženy jako těžko rozpustné sulfidy tvořící sedimenty v mokřadech a jsou tak odstraňovány z odpadních vod. Reoxidace FeII na FeIII může také probíhat v blízkosti kořenů a oddenků mokřadních rostlin. Vytvoří se tak sraženina Fe203 a některé kontaminanty se mohou koprecipitovat. Rovněž je třeba zvážit asimilaci některých prvků mokřadními rostlinami. Kromě suspendovaných látek, organických látek a sloučenin dusíku mohou konstruované mokřady odstranit i některé rizikové prvky z ošetřené vody. Mohou sloužit jako vhodná alternativa k tradičním mechanicko-biologickým čistírnám odpadních vod v případě malých vesnic.

    Methods of the trace element analysis (AAS and flame photometry) were used to study the fate of Cr, Pb, Cd, Mo, V, Be, Ba, As, Ni, Co, Sr, Li, Rb, Cu, Zn, Fe, and Mn in two constructed wetlands serving to treat municipal wastewater. The efficiency of the removal of some elements (Cd, Zn, Cu) was rather high whereas other ones (Sr, Rb, Li) were removed with poor efficiency. Fe, As, and V were even released to treated water which means that their outflow concentrations were higher than the inflow concentrations. The fate of studied elements in constructed wetlands is closely connected with the chemism of S and Fe in these systems. Under anaerobic conditions, when sulphates are reduced to H2S, some elements can be precipitated as hardly soluble sulphides forming sediments in the wetlands and are thus removed from wastewater. Reoxidation of FeII to FeIII can also proceed close to the roots and rhizomes of the wetland plants. Thus, the precipitate of Fe2O3 is formed and some contaminants can be coprecipitated. The assimilation of some elements by the wetland plants should also be considered. In addition to suspended solids, organics and nitrogen compounds, constructed wetlands can remove some risk elements from treated water as well. They can serve as a suitable alternative to traditional mechanical-biological wastewater treatment plants in the case of small villages.
    Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0289517

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.