Number of the records: 1  

Jednoho dne se v našem zelináři cosi vzbouří. Eseje o Moci bezmocných

  1. 1.
    0472292 - ÚČL 2017 CZ cze M - Monography Chapter
    Kanda, Roman
    Paradoxní napětí Havlova pojetí „života v pravdě“: mezi politikou a radikální kritikou.
    [Paradoxal tension in Havel’s conception of “living in truth”: between politics and radical critique.]
    Jednoho dne se v našem zelináři cosi vzbouří. Eseje o Moci bezmocných. Praha: Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, 2016 - (Suk, J.; Andělová, K.), s. 205-210. ISBN 978-80-7285-200-0
    Institutional support: RVO:68378068
    Keywords : Havel, Václav * literature and politics * language and power * discourse analysis
    Subject RIV: AJ - Letters, Mass-media, Audiovision

    Jazyk Václava Havla v jeho eseji „Moc bezmocných“ není primárně politický, protože v podmínkách normalizace po srpnu 1968 nemohla být politika prováděna jako věc veřejná. To je důvod, proč se Havel pokusil popsat soudobou krizi hlubší existenciální a morální rovině. V tom tkví silné stránky, ale i limity jeho myšlení. Tato morální koncepce ovšem odsunula do pozadí politickou a institucionální dimenzi překonání diktatury. Nedostatky jeho myšlení se objevily v jeho díle jakožto prezidenta. Neformuloval promyšlenou alternativu ke konzumní liberální demokracii, kterou coby disident kritizoval, a jeho pojetí občanské společnosti jako užitečné protiváhy profesionální politiky bylo chápáno spíše jako nepolitická politika, jako dělicí čára, ne jako pojítko.

    Václav Havel’s language in his essay “The Power of the Powerless” is not primarily political, because politics as public affairs could not be carried on in the conditions of normalization after August 1968. That is why Havel tried to describe the contemporary crisis at a deeper, existential, and moral level. Therein lie the strengths, but also the limits, of his thinking. This moral conception, however, pushed the programmatically political and institutional domension of surmounting dictatorship into the background. The shortcomings of Havel’s thinking emerged in his work as president. He did not formulate a well thought-out alternative to consumerist liberal democracy, which he alsoi ctiticized while a dissident, and his conception of civili society ad a useful counterweight to professional politics was understood more as anti-politics, as a dividing line, not as cement.
    Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0269623

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.