Number of the records: 1  

Výnos vybraných polních plodin v očekávaných klimatických podmínkách

  1. 1.
    0469717 - ÚVGZ 2017 RIV CZ cze L2 - Special Maps
    Hlavinka, Petr - Trnka, Miroslav - Semerádová, Daniela - Balek, Jan - Kersebaum, K. C. - Bartošová, Lenka - Pohanková, Eva - Žalud, Zdeněk
    Výnos vybraných polních plodin v očekávaných klimatických podmínkách.
    [The yield of selected field crops in the expected climatic conditions.]
    Internal code: 978-80-7509-472-8 ; 2016
    Technical parameters: Podkladová data: Simulace modelem HERMES, pět scénářů změny klimatu, dva typy půd lišících se úrodností, čtyři plodiny, vydáno – Mendelova univerzita v Brně, Mapa je na základě podpory projektu č. QJ1310123 s názvem Růstové modely jako nástroj pro zvýšení produkčního potenciálu a potravinové bezpečnosti ČR v podmínkách změny klimatu. Mapa byla podpořena MŠMT v rámci programu NPU I, číslo projektu LO1415. Mapa je využívána Výzkumným ústavem rostlinné výroby v. v. i. IČ: 00027006 zastoupený, Dr. Ing. Pavlem Čermákem, ředitelem, sídlem Drnovská 507, Praha 6 Ruzyně, 161 06, Tel.: 233 022 480 E-mail: pavel.cermak(a)vurv.cz
    Economic parameters: Ekonomické využití vychází z vymezení výnosů čtyř významných polních plodin (ječmen jarní, pšenice ozimá, řepka ozimá a kukuřice na siláž) pro období v letech 2041-2060 na příkladu 17 lokalit v rámci ČR. Jedná se o odhad průměrné úrovně výnosů pomocí komplexního růstového modelu ve spojení s vybranou sadou scénářů změny klimatu.
    R&D Projects: GA MZe QJ1310123; GA MŠMT(CZ) LO1415
    Institutional support: RVO:67179843
    Keywords : climate change * yield * field crops * soil * risk assessment
    Subject RIV: GC - Agronomy

    Hodnocení možných dopadů budoucích klimatických podmínek na zemědělskou produkci je vzhledem ke složitosti a počtu faktorů přirozeně velmi náročným úkolem, který je možné splnit vždy jen při naplnění určitých předpokladů nebo s různě velkým omezením. I přes zřejmé komplikace tohoto procesu je však nutné analyzovat pravděpodobný rozsah změn a dopadů na základě nejnovějších dostupných poznatků. To by mělo umožnit průběžný vývoj a implementaci odpovídajících adaptačních opatření pro zvýšení efektivity a eliminaci dopadů na produkci, případně kvalitu půdy i ostatních dotčených složek životního prostředí. Představení šíře dané problematiky ve specifických podmínkách České republiky přináší např. publikace Žaluda et al. (2009). Metodický popis využití tzv. růstových modelů k odhadu dopadů na produkci konkrétních polních plodin v lokálních podmínkách popsala např. metodika Hlavinky et al. (2015). Nově vytvořená Specializovaná mapa s odborným obsahem (tvořená textovou částí a sadou dílčích map) prezentuje, jaké lze očekávat výnosy 4 významných polních plodin (ječmen jarní, pšenice ozimá, řepka ozimá a kukuřice na siláž) pro období v letech 2041-2060 na příkladu 17 lokalit v rámci ČR. Jedná se o odhad průměrné úrovně výnosů pomocí komplexního růstového modelu HERMES ve spojení s vybranou sadou scénářů změny klimatu.



    The evaluation of possible impacts of future climate conditions on agriculture production is naturally very difficult task due to its complexity and number of factors. This task is possible to achieve only if certain presumptions are fulfilled or with differently big limitations. Despite of clear complications of this process, it is necessary to analyze the probable range of changes and impacts based on the latest available facts. This should allow the continuous development and implementation of appropriate adaptation measurements for the increase of efficiency and elimination of impacts on production or soil quality and other involved aspects of environment. Presentation of depth of the given topic in the specific conditions of the Czech Republic can be found e.g. in the publication by Žalud et al. (2009). Methodical description of the use of so called crop models and production of crops in local conditions is described e.g. in methodology by Hlavinka et al. (2015).New special map with specific content (containing a text part and a set of individual maps) presents how big yields of 4 important corps (spring barley, winter wheat, winter rape and silage maize) can be expected for the period 2041-2060 in 17 localities of ČR. It is the estimation of the average level of yield done by the complex crop model HERMES in connection with a chosen set of the climate change scenarios.

    Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0267533

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.