Number of the records: 1  

Apokryfní Bartolomějovo evangelium ve slovanské tradici

  1. 1.
    0463771 - SLÚ 2017 RIV CZ cze D - Thesis
    Chromá, Martina
    Apokryfní Bartolomějovo evangelium ve slovanské tradici.
    [Apocryphal Gospel of Bartholomew in the Slavonic Tradition.]
    Ústav východoevropských studií, Filozofická fakulta UK. Defended: Filozofická fakulta UK. 15.06.2016. - Praha, 2016. 161 s.
    Institutional support: RVO:68378017
    Keywords : Old Church Slavonic * Questions of Bartholomew * New Testament Apocrypha
    Subject RIV: AI - Linguistics
    https://is.cuni.cz/webapps/zzp/detail/102232/

    Tématem práce je slovanský překlad Bartolomějova evangelia (Otázek Bartolomějových), apokryfní památky sepsané původně v řečtině pravděpodobně ve třetím století. Do dnešní doby se text tohoto apokryfu dochoval ve dvou známých řeckých, dvou latinských a šesti slovanských rukopisech. Tyto slovanské rukopisy pocházejí ze 14.–18. století, přičemž čtyři z nich jsou ruského původu a dva srbského. Cílem práce je stanovení pravděpodobného místa a doby pořízení prvotního překladu památky do slovanštiny a nastínění cest, kterými se rukopisy ve slovanském prostředí dále šířily. Na základě podrobného textologického a lexikálního rozboru docházíme k závěru, že všechny slovanské rukopisy s textem památky vycházejí z jednoho společného archetypu, který byl s největší pravděpodobností pořízen v Bulharsku v průběhu 10. století. Dochované rukopisy dosvědčují, že původní slovanský překlad byl přenesen na Kyjevskou Rus, kde se rukopisy dále šířily a kde zároveň došlo k určitým úpravám textu památky, na základě kterých můžeme dochované rukopisy roztřídit do dvou redakcí či rukopisných linií. Z Ruska se rukopisy s textem památky dostaly také do prostředí srbského, a to nezávisle na sobě ve dvou různých obdobích. Součástí práce je také přehledná edice památky, jež zahrnuje různočtení ze všech slovanských rukopisů a zároveň i znění řecké a latinské, takže může být tato edice přínosná také k poznání archetypu celého textu.

    The thesis deals with the Slavonic translation of the apocryphal Gospel of Bartholomew (Questions of Bartholomew), which is a literary monument written in Greek most likely in the 3rd century. The text of the monument has survived in two known Greek, two Latin and six Slavonic manuscripts. These Slavonic manuscripts are dated between the 14th – 18th centuries, with two of them pertaining to the Russian redaction of the Old Church Slavonic and the other two to the Serbian redaction. The objective of the thesis is to identify the most probable place and time assignment of the original Slavonic translation of the monument, and an outline of lines by which the manuscripts were spread in the Slavonic environment. By a detailed textological and lexical analysis we come to the conclusion that all the Slavonic manuscripts containing the text of the monument stemmed from one common archetype originated most likely in Bulgaria during the 10th century. The Slavonic translation was later moved from Bulgaria to Kievan Rusʼ, where the manuscripts were further spread and where the text of the monument was adjusted; this is how the manuscripts can be divided into two separate redactions. The manuscripts were also spread from Russia to the Serbian environment, which happened twice and independently of each other in two different time periods. A synoptical edition of the text of the monument creates a part of the thesis. It includes variant readings of all of the Slavonic manuscripts and the Greek and Latin version of the monument, so this edition may be valuable for the analysis of the original version of the text.
    Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0263000

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.