Number of the records: 1  

Syndrom bílého nosu je v Evropě rozšířený a netopýry poškozuje

  1. 1.
    0454308 - ÚBO 2016 CZ cze A - Abstract
    Martínková, Natália - Banďouchová, H. - Bartonička, T. - Zukal, Jan - Pikula, J.
    Syndrom bílého nosu je v Evropě rozšířený a netopýry poškozuje.
    Zoologické dny Brno 2015: sborník abstraktů z konference 12.-13. února 2015. Brno: Ústav biologie obratlovců AV ČR, 2015 - (Bryja, J.; Řehák, Z.; Zukal, J.). s. 160. ISBN 978-80-87189-18-4.
    [Zoologické dny. 12.02.2015-13.02.2015, Brno]
    Institutional support: RVO:68081766
    Keywords : white-nose syndrom * bats
    Subject RIV: EG - Zoology

    Syndrom bílého nosu (white-nose syndrom, WNS) je nová choroba, která od roku 2006 způsobuje hromadné hynutí severoamerických netopýrů. Na rozdíl od netopýrů v USA a v Kanadě evropští netopýři na WNS masově nehynou a tento jev bývá interpretován tak, že jsou rezistentní. Taková interpretace ale neodpovídá důkazům z České republiky. Pomocí vyšetření biopsií vedených transiluminací ultrafialovým světlem jsme nalezli léze shodné s těmi, které jsou zjišťovány u severoamerických druhů, a jsou diagnostické pro WNS. Navíc se nejedná o ojedinělý jev, protože tyto změny jsme zjistili celkem u 11 druhů zimujících v podzemí, s tím, že prevalence dosahuje 4-55% postižených jedinců. Syndrom bílého nosu jsme potvrdili u zástupců rodů Myotis, Plecotus, Barbastella, Eptesicus a Rhinolophus. Onemocnění bylo zjištěno u druhů, které volí během zimování v podzemních prostorách odlišné strategie, a rovněž příbuznost nebo nepříbuznost druhů nehraje z hlediska postižení žádnou roli. Plíseň Pseudogymnoascus destructans je tedy patogen – generalista, což znamená, že je schopen
    vyvolat onemocnění u jakéhokoliv zimujícího netopýra. Invazně napadá tkáně netopýrů, kde způsobuje rozrušení fibroblastů a elastických vláken a edém pojivové tkáně. V ojedinělých případech dochází k úplnému nahrazení tkáně křídla v celé její šířce hyfami plísně. Tím se tedy znovu otvírá otázka možného rizika pro evropské netopýry a současně z toho plyne i nutnost dalšího intenzivního výzkumu WNS.
    Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0255019

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.