Number of the records: 1  

Fylogeografie evropské linie Natrix tessellata se zaměřením na populace z okraje areálu ve střední Evropě

  1. 1.
    0454219 - ÚBO 2016 CZ cze A - Abstract
    Jablonski, D. - Vlček, P. - Gvoždík, Václav
    Fylogeografie evropské linie Natrix tessellata se zaměřením na populace z okraje areálu ve střední Evropě.
    Zoologické dny Brno 2015: sborník abstraktů z konference 12.-13. února 2015. Brno: Ústav biologie obratlovců AV ČR, 2015 - (Bryja, J.; Řehák, Z.; Zukal, J.). s. 99-100. ISBN 978-80-87189-18-4.
    [Zoologické dny. 12.02.2015-13.02.2015, Brno]
    Institutional support: RVO:68081766
    Subject RIV: EH - Ecology, Behaviour

    Užovka podplamatá (Natrix tessellata) je termofilní druh, jehož rozšíření v Evropě úzce koreluje s teplým klimatem. V České republice je tento druh rozšířen na jižní Moravě, ve středních a severních Čechách a malá populace byla nedávno objevena ve Slezsku.
    Jihomoravské populace navazují na kontinuální areál rozšíření druhu, zatímco české a slezská populace jsou geograficky oddělené, podobně jako populace v Německu. Užovka podplamatá je geneticky (mtDNA) velice diverzifikovaná, přičemž v Evropě je nejrozšířenější tzv. "evropská linie" s areálem od západní Anatólie, přes střední a severní Balkán, Apeninský poloostrov až střední Evropu, kde druh vytváří několik izolovaných populací. Tato evropská linie je tvořena několika hlavními haplotypovými skupinami se zřetelnou geografickou strukturou. Izolované populace ve střední Evropě spadají do dvou haplotypových skupin. České a německé populace
    fylogeograficky navazují na jihomoravské a západoslovenské populace patřící do haploskupiny rozšířené od středního Balkánu. Slezská populace patří do odlišné haploskupiny rozšířené od Slovinska a jižního Rakouska, přes Maďarsko až na střední Slovensko. S ohledem na tento fylogeografický vzor a vzhledem k subfosilním nálezům druhu ze severněji položených oblastí (Polsko) můžeme diskutovat o možnosti, že izolovaná slezská populace představuje pozůstatek po dřívějším severnějším rozšíření této haplotypové skupiny v teplejších obdobích kvartéru.

    Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0254929

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.