Number of the records: 1  

Databáze biomedicínských informačních zdrojů

  1. 1.
    0374385 - ÚI 2012 RIV CZ cze K - Conference Paper (Czech conference)
    Papíková, Vendula
    Databáze biomedicínských informačních zdrojů.
    [Database of biomedical information resources.]
    Doktorandské dny '09. Praha: Ústav informatiky AV ČR, v. v. i. & MATFYZPRESS, 2009 - (Kuželová, D.), s. 83-88. ISBN 978-80-7378-087-6.
    [Doktorandské dny 2009 Ústavu informatiky AV ČR, v. v. i. Jizerka (CZ), 21.09.2009-23.09.2009]
    R&D Projects: GA MŠMT(CZ) 1M06014
    Institutional research plan: CEZ:AV0Z10300504
    Keywords : typologie databází * vědecké lékařské informace * informační zdroje
    Subject RIV: IN - Informatics, Computer Science

    Práce popisuje spektrum zdrojů vědeckých medicínských informací a předkládá návrh jejich klasifikace, která bere v úvahu fakt, že množství a rozmanitost zdrojů vědeckých informací se v biomedicínských oborech velmi rozšířilo. Podle tradiční typologie databází používané v rámci informační a knihovní vědy lze informační zdroje třídit do čtyř základních skupin: zdroje bibliografické; plnotextové; faktografické a zdroje typu registu, katalogu, adresáře. Mnohdy se také setkáváme se zdroji, které jsou kombinací výše uvedených typů (zdroje hybridní). S přibývajícím množstvím informací v medicíně však dochází nejen k rozšiřování nabídky databází v rámci výše uvedených kategorií, ale také k vytváření zcela nových informačních zdrojů, které nelze zařadit do žádné z výše uvedených skupin. S ohledem na jejich zaměření a způsob vzniku je lze nazvat jako generativní a postpublikačně evaluované informační zdroje. Kromě zdrojů textových informací navíc nabývají na významu sbírky obrazových záznamů, zvukových nahrávek a videozáznamů (zdroje multimediální), stejně jako kolekce několika databází (zdroje agregované). Vedle těchto kategorií zdrojů, které jsou založeny na informacích pocházejících z výzkumu a z vědecké literatury („evidence-based“), lze v rámci medicíny stanovit ještě další a také velmi podstatnou skupinu zdrojů založených na informacích získaných z praxe monitorováním událostí („event-based“), nezbytných například pro oblast farmakovigilance či epidemiologického dohledu. Klasifikace informačních zdrojů popsaná v rámci této práce byla použita pro sestavení databáze biomedicínských informačních zdrojů.

    The work describes the range of sources of scientific medical information and suggests a proposal for its classification, which takes into consideration the fact, that the quantity and diversity of scientific information sources in the major biomedical disciplines have been very extended. According to the traditional typology of databases used within the framework of the information and library science, information resources are sorted into four basic groups: the bibliographic, full text, factual, and sources of type of register, catalog and directory. Often we meet also with resources, which are a combination of the above mentioned types (hybrid sources). With the increasing amount of information in medicine, however, we can see not only expansion of the amount of databases within the categories, but also entirely new sources of information, which cannot be classified in any of the above groups. In view of their focus and the way of their genesis, they can be called as generative and
    Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0207321

     
    FileDownloadSizeCommentaryVersionAccess
    0374385.pdf1675.5 KBPublisher’s postprintopen-access
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.