Number of the records: 1  

Morfologické účinky dřevní hmoty v meandrujících řekách: příklady ze Svratky, Lužnice a Moravy

  1. 1.
    0365475 - ÚGN 2012 CZ cze K - Conference Paper (Czech conference)
    Roštínský, Pavel - Máčka, Zdeněk - Krejčí, L.
    Morfologické účinky dřevní hmoty v meandrujících řekách: příklady ze Svratky, Lužnice a Moravy.
    [Morphological effects of large woody debris in meandering rivers: case from the Svratka, Lužnice and Morava Rivers.]
    Geografie pro život ve 21. století. Ostrava: Ostravská univerzita, 2010 - (Šumberová, M.), s. 89-95. ISBN 978-80-7368-903-2.
    [Sjezd České geografické společnosti /22./. Ostrava (CZ), 31.08.2010-03.09.2010]
    R&D Projects: GA ČR GA205/08/0926
    Institutional research plan: CEZ:AV0Z30860518
    Keywords : large woody debris * meandering rivers * channel morphology * Czech Republic
    Subject RIV: DE - Earth Magnetism, Geodesy, Geography
    http://konference.osu.cz/cgsostrava2010/dok/Sbornik_CGS/Geomorfologie/Morfologicke_ucinky_drevni_hmoty.pdf

    Příspěvek se zabývá komplexním výzkumem hrubé dřevní hmoty (distribuce a množství, stav rozpadu, zdrojové procesy) ve čtyřech meandrujících řekách na Moravě a v jižních Čechách. Je zaměřen na jejich morfologické účinky (např. eroze břehů, výmol a zvyšování dna, tvorba dnových forem – lavic, tůní, stupňů vázaných na kmeny). Kusy dřeva s a bez takových účinků jsou porovnány a přítomnost morfologických účinků je interpretována ve vztahu k vybraným charakteristikám hrubé dřevní hmoty (délka, průměr, orientace, stupeň zachování kořenového balu a koruny, pozice v rámci koryta). Variabilita morfologických účinků mezi jednotlivými řekami je diskutována s ohledem na rozdíly v říční vegetaci a hospodaření v říční nivě. Ilustrovány jsou různorodé příklady morfologických účinků.

    The contribution presents the results of a complex large woody debris (LWD) research (distribution and quantity, decay status, recruitment processes) in four meandering river reaches in Moravia and south Bohemia, focused on its morphological effects (e.g. bank erosion, bed scour and aggradation, bed-forms creation – bars, pool, log-steps). Wood pieces with and without such effects are compared, and presence of the morphological effects is interpreted in relation to selected LWD characteristics (length, diameter, orientation, rootwad and treetop preservation, position within a channel). The variability of morphological effects between rivers is discussed regarding the differences in stream vegetation, and floodplain management. Examples of varied morphological effects are illustrated.
    Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0200709

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.