Number of the records: 1  

Příspěvek paleontologie a etnologie k poznání pohřebního ritu lovce DV 16

  1. 1.
    0323460 - ARÚB 2009 RIV CZ cze C - Conference Paper (international conference)
    Nývltová Fišáková, Miriam - Sázelová, S.
    Příspěvek paleontologie a etnologie k poznání pohřebního ritu lovce DV 16.
    [Burial rite of hunter DV 16 from paleontology and palaeoethnology point view.]
    Muž a žena v pohřebním ritu. Opava: Filozoficko-přírodovědecká fakulta SLU, 2008 - (Stuchlík, S.), s. 15-24. Acta archaeologica Opaviensia, 3. ISBN 978-80-7248-507-9.
    [Muž a žena v pohřebním ritu. Opava (CZ), 08.10.2007-09.10.2007]
    R&D Projects: GA AV ČR KJB800010701
    Institutional research plan: CEZ:AV0Z80010507
    Keywords : Burial rite * Gravettian * Upper Palaeolithic * Tooth microstructure
    Subject RIV: AC - Archeology, Anthropology, Ethnology

    Fauna nalezená v objektu chaty, kde byl pohřben lovec DV16 vykazuje několik nápadných odlišností od zbytku sídliště. Kosti zvířat jako lišek, zajíců a vlků jsou koncentrovány blízko sebe, což znamená, že kostry byly víceméně v anatomické poloze a dají se přiřadit k jednomu jedinci. Podle analýzy sezónních přírůstků cementu zubů bylo zjištěno, že zvířata pocházející z chaty byla ulovena během jedné sezóny a to brzy na jaře (únor-duben). Tyto skutečnosti, navíc korespondující s archeologickými poznatky, by mohly naznačovat rovněž dobu lovcova pohřbu, během kterého byla zvířata s největší pravděpodobností dána vcelku přímo k mrtvému muži.

    During the archaeological research, which was made at the locality Dolní Věstonice was uncovered a recessed hut. Compared to the rest of settlement the animals from this object are remarkably distinguishing. The bones of foxes, hares and wolves are closely concetrated to each other, so it seems that they were mostly in the anatomic position and that they are belonging to one individual. In addition these bones are constituing noticeable accumulations around the body of deceased. All animals were hunted in the early spring (February-April), which is resulting from the analysis of the seasonal increaments of the cementum on the roots of teeth. It seems that these animals were probably given to the deceased man, so they could indirectly show the time period of the hunter’s burial.
    Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0171410

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.