Number of the records: 1  

The Everglades Experiments. Lessons for Ecosystem Restoration,

  1. 1.
    0323437 - BC 2009 RIV US eng M - Monography Chapter
    Vymazal, J. - Komárková, Jaroslava - Řeháková, Klára - Kaštovský, J. - Bastl, M.
    Algal responses to long-term nutrient additions.
    [Reakce řasového společenstva na dlouhodobé obohacování prostředí živinami.]
    The Everglades Experiments. Lessons for Ecosystem Restoration,. New York: Springer, 2008 - (Richardson, C.), s. 261-275. Ecological Studies, 201. ISBN 978-0-387-98796-5
    Institutional research plan: CEZ:AV0Z60170517; CEZ:AV0Z60050516
    Keywords : Everglade marshes * cyanobacterial mats * nutrient experiments
    Subject RIV: EH - Ecology, Behaviour

    Periphyton is an important part of the food-web and an integral part of the Everglades ecosystem of marshes (Florida, U.S.A.). During the late summer and fall, thick mats of cyanobacteria and algae floating at the surface, growing previously attached either to bottom or to macrophytes are most conspicuous components of unenriched open water habitats in the Everglades. Changes in periphyton standing crop, species composition and biomass production along an eutrophication gradient in the Everglades indicate that phosphorus affects the composition and growth of the periphyton community. Experiments with nutrient manipulation demonstrated that P concentration has a negative effect on the development of calcareous periphyton assemblage. The assemblage changed its species composition toward the dominance of green algae and eutrophication-tolerant diatoms and cyanobacteria while the diversity of species’ biomass changed along the gradient of nutrients.

    Perifyton je důležitou a neoddělitelnou součástí mokřadního ekosystému Everglades (Florida, USA). Během léta a na podzim se objevují na hladině volné vody rozsáhlé tlusté koberce sinic a řas, které původně vznikly jako perifyton na dně a na makrofytní vegetaci. Tento perifyton je typický zejména pro neznečištěné oblasti mokřadů. Studiem nárostů v přírodě a v experimentech s obohacením pokusných míst živinami podél gradientu koncentrací (eutrofizace) jsme dokázali, že koncentrace fosforu ovlivňuje složení perifytonu a vytváření množství biomasy mikroorganizmů. Obohacování prostředí živinami mělo negativní vliv na vývoj původního složení sinicových koberců. Složení se měnilo ve prospěch zelených řas a ve prospěch na eutrofizaci adaptovaných rozsivek a sinic. Ukázali jsme, že diversita druhově příslušné biomasy se kontinuálně mění podél studovaného gradientu živin.
    Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0171396

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.