Number of the records: 1  

Některé nové přístupy k charakterizaci uhlíkových pastových elektrod

  1. 1.
    0320354 - ÚFCH JH 2009 RIV CZ cze C - Conference Paper (international conference)
    Mikysek, T. - Švancara, I. - Ludvík, Jiří - Vytřas, K. - Kalcher, K.
    Některé nové přístupy k charakterizaci uhlíkových pastových elektrod.
    [Some New Approaches to the Characterization of the Carbon Paste Electrodes.]
    Sborník přednášek z XXVIII. mezinárodního odborného semináře. Praha: Česká společnost chemická, 2008 - (Barek, J.; Navrátil, T.), s. 66-68. ISBN 978-80-86238-39-5.
    [Moderní elektrochemické metody /28./. Jetřichovice (CZ), 26.05.2008-29.05.2008]
    R&D Projects: GA MŠMT(CZ) LC06035
    Institutional research plan: CEZ:AV0Z40400503
    Keywords : electrochemistry * fullerene -.gamma.-cyclodextrin complex
    Subject RIV: CG - Electrochemistry

    Carbon paste electrodes (CPEs) have several substantial advantages: their surface is easily renewable and it is possible to modify the electrode material in the bulk in order to prepare a specific sensor. The properties of the electrodes depend strongly on the used materials, that means on the carbon powder as well as on the oily binder, and on their proportions. Therefore the characterization of every type of such electrodes is very significant. We have found that the graph of the dependence of electrode resistance on the percentual composition manifests itself as two crossing lines. For the explanation of this dependence, a model based on the tight packing of spheres was suggested, formulated, tested and discussed. The other possibility how to characterize the electrodes is detailed interpretation of cyclic voltammetry of a reversible redox system. Both methods are compatible and enable to explain also problems with storage and ageing of electrodes.

    Uhlíkové pastové elektrody mají dvě hlavní výhody: jejich povrch lze snadno reprodukovatelně obnovovat a dále, je možné je modifikovat v objemu za účelem získání specifických senzorů. Příprava těchto elektrod však závisí jednak na použitých materiálech, tedy na uhlíkovém prášku i na olejovém médiu, jednak na jejich vzájemném poměru. To umožňuje velikou variabilitu vlastností, současně ale otázka charakterizace těchto elektrod je velmi významná. Bylo zjištěno, že graf závislosti odporu elektrody na jejím složení je ve tvaru dvou protínajících se přímek. K vysvětlení této závislosti byl navržen, testován a diskutován model vycházející z představy těsně uspořádaných koulí (známé z krystalografie). Další způsob charakterizace těchto elektrod je založen na interpretaci cyklických voltamogramů nějakého dobře reverzibilního systému. Obě tyto metody jsou kompatibilní, navíc umožňují vysvětlení dalších jevů spojených s morfologií a se stárnutím těchto elektrod.
    Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0169258

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.