Number of the records: 1  

Důlní práce na Pustině u Míšovic

  1. 1.
    0313761 - ÚGN 2009 CZ cze K - Conference Paper (Czech conference)
    Roštínský, Pavel - Dokoupilová, P. - Šmerda, J.
    Důlní práce na Pustině u Míšovic.
    [Mining activity at Pustina near the Míšovice village (Znojmo region).]
    Stříbrná Jihlava 2007. Studie k dějinám hornictví a důlních prací. Jihlava: Muzeum vysočiny Jihlava, 2007, s. 124-129. ISBN 978-80-86382-18-0.
    [Stříbrná Jihlava 2007. Jihlava (CZ), 04.10.2007-07.10.2007]
    Institutional research plan: CEZ:AV0Z30860518
    Keywords : old mine * surface and subsurface forms * Miroslav Horst * tectonics * iron ore
    Subject RIV: DE - Earth Magnetism, Geodesy, Geography

    V rámci mapování povrchových tvarů v oblasti krystalinika miroslavské hrástě byla v květnu roku 2006 objevena P. Roštínským u Míšovic na Znojemsku mělká propadlina vedoucí do dosud neznámých podzemních prostor. Z podrobného výzkumu širšího okolí propadliny a následné dokumentace přístupných podzemních chodeb vyplynulo, že byl na zalesněném západním svahu Pustiny nalezen starý, dosud neznámý důl. Na ploše přesahující hektar byly mimo jiné zjištěny další potencionální vstupy do podzemí, hrázky nebo stupňovité terasy vzniklé přemístěním překopaného materiálu a další mělké propadliny. Na základě odebraných vzorků byla předběžně vyslovena domněnka, že podzemní chodby a povrchové tvary vznikly v souvislosti s prospekcí, respektive s dolováním grafitu a železné rudy. Součástí příspěvku je podrobná mapa povrchových tvarů v okolí dolu a schéma přístupné části podzemí.

    During the geomorphological mapping in the crystalline area of the Miroslav Horst, there were a small depression pit found out by P. Roštínský near the Míšovice village in the Znojmo region in the spring season 2006, leading to as yet unknown underground spaces. On the basis of detailed research in the wider surroundings of this pit and subsequent documentation of accessible underground galleries, it were determined that an old, as yet unrecognized mine were located on the western forested slope of the Pustina elevation. Some other entries to the underground realm, dikes and stepped terraces originated by removal of dig material and additional small pits were detected within the whole, more then one hectare-sized area. On grounds of analysed samples, there were a preliminary assumption pronounced that the underground galleries and surface landforms came to existence in connection to a prospection, especially to mining of graphite and iron ore.
    Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0164485

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.