Number of the records: 1  

Edge plasma studies on the CASTOR tokamak

  1. 1.
    0051321 - ÚFP 2011 PL eng C - Conference Paper (international conference)
    Hron, Martin - Peleman, P. - Spolaore, M. - Martines, E. - Hronová-Bilyková, Olena - Dejarnac, Renaud - Devynck, P. - Brotánková, Jana - Sentkerestiová, Jana - Ďuran, Ivan - Gunn, J. - Stöckel, Jan - Van Oost, G. - Adámek, Jiří - van de Peppel, L. - Štěpán, Michal
    Edge plasma studies on the CASTOR tokamak.
    [Studium okrajového plazmatu na tokamaku CASTOR.]
    Edge Transport in Fusion plasmas. Krakow: Euratom - IPPLM Association, 2006 - (Zagorski, R.), -
    [IEA Large Tokamak IA Workshop on Edge Transport in Fusion plasmas. Kraków (PL), 11.09.2006-13.09.2006]
    Institutional research plan: CEZ:AV0Z20430508
    Keywords : tokamak * plasma * scrape-off layer * turbulence * interchange instability
    Subject RIV: BL - Plasma and Gas Discharge Physics
    http://www.etfp2006.ifpilm.waw.pl/presentations.html

    Correlation analysis of the poloidal structure of the edge turbulence indicates that the behaviour of the SOL turbulence is strongly linked to the magnetic field configuration in this region. The fluctuation measurements can be interpreted in a straightforward way assuming a single long structure, aligned with the magnetic field lines, which intersects a given poloidal cross section several times, giving rise to an apparent m=q mode. A region with long connection length (several toroidal turns) is present in the SOL. During biasing, a biased flux tube is created and not only the radial field, but also a rather strong poloidal electric field is formed at the magnetic surface associated with the biased electrode. This poloidal field changes its sign periodically and causes a poloidal modification of the density. The overall result is a creation of a pattern of particle flux with a strong poloidal modulation, which can be seen as a formation of convective cells around the biased flux.

    Korelační analýza poloidální struktury turbulence okrajového plazmatu ukazuje, že chování turbulence v oblasti SOL je silně závislé na konfiguraci magnetického pole v této oblasti. Interpretace fluktuačních měření je přímočará, předpokládáme-li přítomnost jedné dlouhé struktury, protáhlé podél siločar magnetického pole. Tato struktura protíná opakovaně daný poloidální řez a jeví se jako mód m=q. Zóna dlouhých siločár, v níž siločáry obíhají několikrát toroidálně kolem toru, se vyskytuje v oblasti SOL. Během polazizace plasmatu elektrodou se vytváří nabitá trubice a následně se na daném magnetickém povrchu vytváří silné poloidální elektrické pole. Toto poloidální pole periodicky mění své znaménko a způsobuje tak poloidálně proměnnou velikost hustotu plazmatu. Celkovým vysledkem je pak silně poloidálně proměnlivý tok částic v radiálním směru, který může být nahlížen jako vznik vodivých buněk v blízkosti nabité trubice.
    Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0141209

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.