Number of the records: 1  

Strain - Stress Analysis of Artificial Hip Joint, Influence of Bearing Material on Contact Pressure

  1. 1.
    0044147 - ÚT 2007 RIV KR eng C - Conference Paper (international conference)
    Návrat, Tomáš - Hlavoň, Pavel - Fuis, Vladimír - Janíček, P.
    Strain - Stress Analysis of Artificial Hip Joint, Influence of Bearing Material on Contact Pressure.
    [Napěťově deformační analýza kyčelního kloubu - vliv materiálů na kontaktní tlak.]
    World Congress on Medical Physics and Biomedical engineering 2006. Seoul: Springer, 2006 - (Kim, S.; Suh, T.), s. 1-4. IFMBE proceedings. ISBN 3-540-36839-6. ISSN 1727-1983.
    [World Congress on Medical Physics and Biomedical engineering 2006. Seoul (KR), 27.08.2006-01.09.2006]
    R&D Projects: GA ČR(CZ) GA101/05/0136
    Institutional research plan: CEZ:AV0Z20760514
    Keywords : hip joint * FEM * resurfacing prosthesis * contact pressure
    Subject RIV: BO - Biophysics

    In the works dealing with computational hip join modelling, published on this subject in the past, the hip's loading is modelled so as to correspond to standing on one lower limb. At this standing, man remains symmetric at the considered level of resolution, and the force of gravity is identical with the body's axis. We consider the standing because man at walking always stands on one lower limb, and we suppose that, at this standing, in the hip joint there develops a maximum force (we do not suppose rapid walking or shock load). Since the computational models presented up to now consider the standing on one lower limb, it was decided to test computational modelling of even the step' next phase. The problem was formulated as follows: to make a strain-stress analysis of the hip joint with applied surface prosthesis for various phases of the step.

    V pracech zabývajících se výpočtovým modelováním kyčelního kloubu, publikovaných na toto téma v minulosti, je zatížení kloubu modelováno tak, aby odpovídalo stoji na jedné dolní končetině. Při tomto postoji zůstává člověk na uvažované rozlišovací úrovni symetrický a nositelka tíhové síly je totožná s osou těla. Stoj uvažujeme proto, že při chůzi člověk vždy stojí na jedné dolní končetině a předpokládáme, že při něm v kyčelním kloubu vzniká maximální síla (nepředpokládáme rychlou chůzi nebo rázové zatížení). Vzhledem k tomu, že doposud prezentované výpočtové modely uvažují stoj na jedné dolní končetině, bylo rozhodnuto vyzkoušet výpočtově modelovat i další fáze kroku. Problém byl tedy formulován následovně: provést deformačně-napěťovou analýzu kyčelního kloubu s aplikovanou povrchovou náhradou pro různé fáze kroku.
    Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0137000

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.