Výsledky vyhledávání

 1. 1.
  0532522 - ÚOCHB 2021 RIV CZ cze L - Prototyp, funkční vzorek
  Cígler, Petr - Neburková, Jitka - Schimer, Jiří - Guricová, Miroslava - Hajdúch, M. - Jaworek, H. - Ondra, M. - Kubíčková, A.
  Plazmonické nanočástice pro in vitro diagnostiku.
  [Plasmonic nanoparticles for in vitro diagnostics.]
  Interní kód: MG225 ; 2020
  Technické parametry: Funkční vzorek je vodný koloidní roztok zlatých nanoskořápek se silikagelovým jádrem potažených polymerní vrstvou, která je tvořena kopolymerem připraveným z monomerů N-(2-hydroxypropyl)- methakrylamidu a propargyl-methakrylamidu. Na polymer je navázán pomocí triazolových spojek biotin a povrch je terminován neutravidinem, který je přítomen v nadbytku vůči biotinu. Funkční vzorek slouží k detekci lidského papilomaviru (HPV16) v buňkách cervikálního karcinomu pomocí in situ hybridizace virové DNA. Detekce pomocí funkčního vzorku je založená na následujícím postupu: fixované buňky anebo přímo nádorová tkáň jsou imobilizované na sklíčko, DNA je denaturována a hybridizována genově specifickou DNA sondou značenou digoxigeninem. Přebytek sondy je odmyt, buňky jsou dále inkubovány s králičí protilátkou proti digoxigeninu a následně biotinylovanou protilátkou proti králičím imunoglobulinům. Buňky jsou poté inkubovány s funkčním vzorkem zlatých nanoskořápek, které nesou na svém povrchu neutravidin. Po reakci s biotinylovanou protilátkou je nadbytek částic odmyt. Specifický signál HPV16 je vizualizován pomocí mikroskopie ve světlém poli jako tmavé, vysoce kontrastní skvrny na světlém pozadí lokalizované v oblasti buněčného jádra.
  Ekonomické parametry: Funkční vzorek realizovaný při řešení grantu, s předpokladem smluvního využití s vědeckým a ekonomickým přínosem.
  Grant CEP: GA MPO(CZ) FV10755
  Institucionální podpora: RVO:61388963
  Klíčová slova: in vitro diagnostics * gold nanoshells * polymer coating
  Obor OECD: Physiology (including cytology)
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0310990
   
   


  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.