O časopisu Zprávy památkové péče

Zprávy památkové péče jsou víceoborový odborný recenzovaný časopis. Na svých stránkách uveřejňují původní, dosud nepublikované studie i kratší odborné texty z oblasti památkové péče, a to z pohledu různých disciplín souvisejících s ochranou movitých, nemovitých i nehmotných památek. Časopis klade důraz na metodologický a teoretický přesah představovaného tématu, a to i u regionálně nebo materiálově zaměřených studií. Cílem je publikování nových poznatků o kulturních památkách a teoretických východiscích i praktických postupech jejich ochrany.

Zprávy památkové péče se orientují na domácí i mezinárodní vědeckou obec s důrazem na prostor střední Evropy.

Vydavatelem časopisu je Národní památkový ústav, generální ředitelství (NPÚ, GŘ). Časopis je uchováván a archivován v Národní knihovně ČR.

Časopis vychází čtyřikrát ročně v tištěné podobě (ISSN 1210-5538), s výjimkou posledního aktuálního ročníku je zveřejňován také elektronicky (volně přístupný obsah pod licencí Creative Commons 4.0 BY-NC-SA).

Všechna starší čísla časopisu (aktuálně do r. 2011) jsou navíc fulltextově prohledavatelná a pro registrované uživatele plně přístupná v rámci portálu Národní digitální knihovny pod následujícími odkazy:

Časopis je na seznamu recenzovaných neimpaktovaných periodik vydávaných v České republice platném pro rok 2015. Indexován je v databázi Bibliografie dějin Českých zemí, od roku 2021 také v databázi EBSCO.

Oblast působnosti

  • dějiny památkové péče včetně jejích významných osobností a historicky důležitých památkových akcí;
  • teorie a metodologie památkové péče včetně diskuse o aktuálních metodologických otázkách ochrany památek;
  • reflexe metodicky významných památkových obnov, restaurátorských zásahů a technologických postupů v rámci péče o ochranu hmotného kulturního dědictví;
  • postup a výsledky významných stavebněhistorických, archeologických, technologických, uměnovědných, historických, restaurátorských, archivních a přírodovědných průzkumů v oblasti movitých a nemovitých historických památek, přičemž výsledky těchto průzkumů musí mít jednoznačný přesah do oblasti péče o kulturní dědictví;
  • problematika správy a prezentace kulturního dědictví – organizace a uspořádání sbírkových fondů a expozic, edukace a vzdělávání v oblasti kulturních památek;
  • dějiny a zhodnocení významných českých, evropských i světových movitých a nemovitých památek s důrazem na jejich obnovu, restaurování a reflexi v rámci památkové péče;
  • reflexe o aktuálních trendech v péči o kulturní dědictví v zahraničí, s důrazem na západní a střední Evropu;
  • památkový urbanismus včetně urbanistických hodnot, ochrany památkových celků a teorie jejich ochrany;
  • problematika kulturní krajiny a její náležité ochrany.

Struktura časopisu

Časopis publikuje dva základní typy textů:

  • recenzované texty
  • nerecenzované (kulérové) texty

Recenzované texty – jsou publikovány v hlavní části časopisu, v rubrikách: In medias res, Studie a materiálie. Jedná se o texty, které mají charakter vědecké studie. Jsou tedy aktuální, původní, autorské, dosud nepublikované a mají všechny náležitosti standardně požadované od vědeckého textu. Texty prochází oboustranně anonymním recenzním řízením a hodnocením redakční radou časopisu. Na základě posouzení textu recenzenty a členy redakční rady časopisu je posléze rozhodnuto o přijetí, odmítnutí nebo přepracování příspěvku.

Nerecenzované (kulérové) texty – jsou publikovány v rubrikách: Různé, Semináře, konference, akce, Recenze, bibliografie. Texty nejsou recenzovány, o jejich přijetí k publikování rozhoduje redakce časopisu. Jedná se o kratší příspěvky širšího spektra žánrů, kam patří:

  • rozhovory nad aktuálními tématy památkové péče, interview s výraznými osobnostmi oboru;
  • personálie: osobní zprávy, jubilea, nekrology, medailony;
  • recenze, upozornění na novou literaturu či výstavu;
  • informace o souvisejících akcích (konference, semináře, události, workshopy);
  • materiálie a kratší odborné zprávy o méně významných památkách, dílčích objevech, menších obnovách apod.