Identifikace vědeckých pracovníků a ORCID jako univerzální autorský identifikátor

 

Identifikace je běžnou součástí našeho života. Při komunikaci s úřady používáme rodné číslo, organizace využívají IČO, v naší knihovnické práci se setkáváme s identifikátory publikací ISBN, ISSN, handle, DOI atd. Ve vědeckých publikacích jsou u autorů uváděny identifikátory, které jednoznačně přiřazují publikace konkrétním autorům. Je tomu tak z mnoha důvodů:

  1. Autor během svého vědeckého působení může publikovat pod různými příjmeními (např. provdané autorky).
  2. Zápis příjmení a jména výzkumníka se v jednotlivých publikacích může lišit (celé jméno, iniciála, s diakritikou, bez diakritiky), údaje mohou být i špatně zapsané.
  3. Autor může mít příjmení s vysokou četností a vyhledání tudíž není jednoznačné (např. Novák, Lee nebo Smith).
  4. Ani určení podle příslušnosti autora k instituci (afiliace) nemusí vést k úspěšnému vyhledání publikací (příslušnost k instituci se v dokumentech mění podle pracovišť, kde má autor úvazek).
  5. Pokud autoři publikují ve stejném oboru, mají shodná jména, používají jejich různé varianty a jejich afiliace se liší napříč databázemi, je téměř nemožné je rozlišit.

Autorský identifikátor (webový profil) si autor může založit vyplněním jednoduchého formuláře. Každému účtu je přiděleno jedinečné číselné označení. Profil pomáhá autorům při vytváření přehledů vlastní bibliografie a publikační činnosti, při evidenci citací, při přihlašování do různých služeb a univerzitních systémů a pro evidenci jejich dalších různých profesních aktivit. 

Do svého profilu si autor může vkládat informace o pracovištích (aktuálních i minulých), o projektech kterých se účastnil a na kterých právě pracuje, může zde prezentovat členství ve významných vědeckých organizacích a své webové stránky. Největším přínosem je možnost vytvářet a udržovat seznam publikací. Autorský identifikátor by měl autora provázet po celou dobu jeho kariéry. 

Pokud autor použije identifikátor v rukopise a vydavatelé jej s dílem zveřejní, identifikátor se dostane do všech databází, které dílo zahrnou do svého obsahu a je přes něj možné vyhledat díla konkrétního autora. Někteří vydavatelé již uvádění identifikátorů požadují, neboť jim zjednodušují administrativu a usnadňují organizaci databází. 

V systému ASEP (Evidence publikační činnosti v AV ČR) evidujeme identifikátory ResearcherID, Scopus Author ID a ORCID, jehož význam aktuálně narůstá. 

ResearcherID/Publons (ResearcherID, RID)
ResearcherID je autorský profil, který je spojen s databází Web of Science. Díky tomuto propojení umožňuje import z prací z WOS, sledování počtů citací a dalších metrik.

Scopus Author ID (SAI)
V databázi Scopus je každému autorovi přidělen autorský identifikátor Scopus. V profilu Scopus Author ID lze sledovat veřejné metriky nad výstupy ve SCOPUS (h-index, spolupráce, citační analýza).

Open Researcher and ContributorID (ORCID)
Identifikátor ORCID není vázán na žádného distributora databází ani vydavatele. I přesto je ale zahrnován do mezinárodních placených databází a stává se univerzálním autorským identifikátorem. Jeho vytvoření doporučují vydavatelé (např. Elsevier, Springer a další), poskytovatelé finanční podpory, správci databází (WOS, SCOPUS, CROSSREF, ISNI atd.). V účtu ORCID lze udělit práva různým databázím a službám. Ty potom na základě shody ORCID autora uvedeného v článku mohou automaticky importovat práce do jeho účtu (např. služba Crossref). Informace ze svého profilu může zpřístupňovat v různých režimech zveřejnění.

Obr. 1 – Účet ORCID a propojení s identifikátory ResearcherID a Scopus Author ID

 

Jeden autor má většinou vytvořeno několik autorských identifikátorů. Udržovat několik účtů aktuálních a nahrávat do nich publikace je časově náročné. Autorské identifikátory je proto možné mezi sebou propojovat a poté sdílet záznamy publikací. ORCID umožňuje propojení mezi výše zmíněnými identifikátory, lze nastavit synchronizaci publikací autora z ResearcherID a ze Scopus Author ID do ORCID. Tím se podchytí autorova publikační aktivita ve dvou největších mezinárodních multioborových databázích v jednom účtu.

V řadě zemí je doporučeno užívání ORCID na národní úrovni (např. Velká Británie, Finsko, Švédsko, Austrálie, Polsko). V České republice je uvádění tohoto identifikátoru podmíněně povinné v systému ISVaVaI (v Rejstříku informací o výsledcích – RIV), který provozuje Rada pro výzkum, vývoj a inovace. 

Repozitář ASEP podporuje ukládání všech výše uvedených identifikátorů. 

Obr. 2 –  Zobrazení autorských identifikátorů v Repozitáři ASEP v uživatelském formátu

 

Obr. 3 – Zobrazení autorských identifikátorů na Analytikách ASEP na stránce autora

 

ORCID není jen účet autora, ale autorský identifikátor, který umožňuje autora jednoznačně určit při žádosti o grant, při vkládání rukopisů u vydavatele, při ukládání článků do repozitáře. Využívají ho tedy vydavatelé, výzkumné instituce, poskytovatelé finanční podpory i repozitáře. Uživatelům usnadňuje vyhledávání publikací konkrétního autora. Díky své nezávislosti a univerzálnosti se jeví jako velmi perspektivní a ve výzkumné sféře brzy bude jeho používání nutností.

Podrobně jsou jednotlivé identifikátory s důrazem na ORCID popsány na stránkách ASEP.

 

 

 

 

Bártková, Petra. Identifikace vědeckých pracovníků a ORCID jako univerzální autorský identifikátor. Informace [online]. , č. [cit. 2024-05-07]. ISSN 1805-2800. Dostupné z: https://www.lib.cas.cz/casopis_informace/identifikace-vedeckych-pracovniku-a-orcid-jako-univerzalni-autorsky-identifikator/

Tisknout stránku