Digitální knihovna AV ČR a systém Kramerius

Digitální knihovna AV ČR – současný stav

Digitální knihovna AV ČR, provozovaná na adrese kramerius.lib.cas.cz, představuje prostředí pro přístup k digitálním dokumentům z fondu Knihovny AV ČR (KNAV). Obsahuje zejména digitalizovaná periodika a monografie z produkce ústavů Akademie věd ČR a jejich předchůdců (Československá akademie věd, Česká akademie věd a umění, Královská česká společnost nauk), ale také dokumenty vzniklé již pouze v digitální podobě (tzv. digital-born dokumenty) – těmi jsou především novější články z odborných periodik vydávaných pracovišti AV ČR, které jsou získávány přímo od redakcí jednotlivých časopisů. V současnosti obsahuje digitální knihovna AV ČR více než 7 600 titulů, které obsahují přes 4 miliony naskenovaných stran.

Způsoby zpřístupnění v digitální knihovně

Dokumenty obsažené v digitální knihovně samozřejmě podléhají omezením, která stanovuje autorský zákon. Vzdáleně a úplně bez omezení lze prohlížet jen takové tituly, jejichž autoři jsou alespoň 70 let po smrti a od jejichž vydání zároveň uplynulo alespoň 50 let.[1] K nemálo dokumentům má ale Knihovna AV ČR uzavřenou smlouvu s jejich vydavatelem (nebo jiným vlastníkem práv), což umožňuje volné zpřístupnění i takových dokumentů, které výše zmíněné podmínky nesplňují. Tyto případy tvoří především časopisy a monografie vydávané ústavy AV ČR a přidruženými vědeckými společnostmi nebo časopisy, které přes Knihovnu AV ČR zasílají data např. do databáze CEJSH.

Novinkou od loňského léta je také zpřístupňování dokumentů pod licencí Děl nedostupných na trhu (zkráceně DNNT). Jedná se o slovesná díla, která byla vydána na území ČR a stále jsou chráněna autorským zákonem, ale již nejsou dostupná k zakoupení, a to včetně dalších vydání nebo elektronických verzí. Dílo se nestává Dílem nedostupným na trhu automaticky, ale je potřeba ho nahlásit Národní knihovně ČR, která spravuje seznam těchto děl (dostupný zde). Po nahlášení na Seznam děl nedostupných na trhu začíná titulu běžet půlroční lhůta, během které je považováno za tzv. Návrh. Během tohoto období se mohou ozvat autoři nebo nakladatelé (ve smyslu nositelů práv) a dílo nechat ze Seznamu DNNT vyřadit. Pokud se tak nestane, je dílu po půlročním čekání udělen status DNNT a je možné ho v digitální knihovně zpřístupnit přihlášeným uživatelům. Autoři nebo nakladatelé ale mohou o vyřazení díla ze Seznamu DNNT požádat i později a v podstatě vždy jim bude vyhověno.[2]

Uživatelům digitální knihovny mohou být v rámci DNNT uvolněny pro vzdálené čtení monografie, od jejichž vydání uplynulo alespoň 20 let, a periodika, od jejichž vydání uplynulo alespoň 10 let. V současnosti jsou tak dostupné monografie vydané v roce 2001 a starší a periodika vydaná v roce 2011 a starší. Tyto hranice se ale každoročně posouvají. Nutnou podmínkou pro zpřístupnění DNNT dokumentu je přihlášení uživatele do digitální knihovny. Přihlášení probíhá skrze Českou akademickou federaci identit eduID.cz.; na výběr jsou zde ovšem jen ty instituce, které uzavřely s Národní knihovnou ČR smlouvu o zpřístupnění služby DNNT. Po úspěšném přihlášení je potom možné si dokumenty nerušeně číst nebo v nich vyhledávat, další funkce jako stažení, tisk nebo textový přepis stránek jsou ale zakázány. Speciální kategorii Děl nedostupných na trhu pak tvoří ještě monografie vydané do roku 2007, které lze zpřístupňovat po přihlášení na terminálech v budovách knihoven. Díky tomu je možné si ze studovny KNAV číst i díla, která nesou toto označení v digitálních knihovnách jiných institucí (Národní knihovně ČR, Moravské zemské knihovně, Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové).

 

(Obrázek 1: Prohlížení Díla nedostupného na trhu v rozhraní digitální knihovny)

 

Kombinace výše zmíněných možností zpřístupnění znamená, že v Digitální knihovně AV ČR je úplně volně dostupných více než 2 700 dokumentů; po přihlášení téměř 5 000 dokumentů. Ke zbylým dokumentům je možné se dostat v budově Knihovny Akademie věd ČR na počítačích s omezeným přístupem k internetu, ze kterých nelze dokument stáhnout. Tyto počítače jsou umístěny ve studovně.

Elektronické dokumenty z produkce ústavů Akademie věd ČR

Již více než 6 let jsou do Digitální knihovny AV ČR přidávány nejen dokumenty zpracovávané Digitalizačním centrem KNAV, ale také nová čísla odborných periodik, která již přímo v digitální podobě vznikla. Tato čísla jsou zpracovávána až na úroveň článků a v rozhraní digitální knihovny jsou potom zpřístupněny ve formátu PDF. Relativní novinkou je ale také možnost zpřístupňovat podobně i elektronické monografie. Již v roce 2018 došlo k rozšíření systému povinného zasílání publikací vydaných pracovišti Akademie věd ČR do KNAV o elektronickou formu[3], tyto dokumenty byly ale pouze archivovány a k jejich plnohodnotnému zpřístupnění v Digitální knihovně AV ČR začalo docházet až v létě 2021. Stejně jako nová čísla odborných periodik i elektronické monografie prochází před zpřístupněním zpracováním zahrnujícím vytvoření záznamu v katalogu, metadatový popis a členění dokumentu na kapitoly, což následně zjednodušuje práci s dokumentem v prostředí digitální knihovny.

 

(Obrázek 2: elektronická monografie ve formátu PDF)

 

Systém Kramerius

K provozování Digitální knihovny AV ČR slouží systém Kramerius. Jedná se o softwarové opensourcové řešení pro zpřístupnění digitálních dokumentů, především (ale nejen) digitalizovaných knihovních sbírek[4]. V současnosti je v provozu více než 40 instancí Krameria, především v českých knihovnách a muzeích, zástupce najdeme ale i na Slovensku nebo v Německu[5]. Jako většina současných moderních aplikací je i systém Kramerius složen z jádra systému a webového klienta, který s jádrem komunikuje přes programové rozhraní (API). Zatímco jádro systému zajišťuje veškeré funkcionality digitální knihovny včetně přístupu pro administrátory, čtenářům je určen webový klient disponující moderním uživatelským rozhraním, díky kterému lze pohodlně číst digitální dokumenty a vyhledávat jak v jejich metadatech, tak i v plných textech.

DigitalniKnihovna.cz a Česká digitální knihovna

Fakt, že Krameria používá více než 40 institucí je ideálním východiskem pro další rozvoj tohoto systému, jehož koordinátorem je Knihovna AV ČR, neboť do vývojového týmu je tak zapojeno široké spektrum institucí a odborníků. Na druhou stranu to ale přináší nepříjemnosti na straně uživatele – čtenáře, pro kterého může být orientace ve více velmi podobně vypadajících digitálních knihovnách náročná.

Zjednodušit tento problém může rozcestník digitálních knihoven provozovaný Moravskou zemskou knihovnou v Brně na adrese digitalniknihovna.cz. Ten na jednom místě přehledně odkazuje na všechny krameriovské digitální knihovny a umožňuje mezi nimi jednoduše přecházet. Druhou možností zpříjemňující práci s digitalizovanými dokumenty je potom využití České digitální knihovny (ČDK), která slouží jako agregátor obsahu krameriovských knihoven. Umožňuje tak přístup k digitálním dokumentům z více digitálních knihoven různých institucí v jednom uživatelském prostředí. Zároveň jsou přes ČDK poskytovány informace o dokumentech do Centrálního portálu knihoven Knihovny.cz a do projektu Europeana. V současnosti je do ČDK zahrnuto 14 digitálních knihoven a zapojení dalších se připravuje[6]. Zároveň se také chystá přesun na novou IT infrastrukturu, která zajistí rychlejší odezvu a optimalizovanější vyhledávání.

Kramerius 7

Není to ale jen Česká digitální knihovna, koho čeká vylepšení. Samotný systém Kramerius totiž došel k dalšímu významnému kroku ve svém vývoji. Na konci roku 2021 byla vydána nová verze systému nazvaná Kramerius 7, v rámci které byla změněna technologie úložiště a významně optimalizována indexace, díky čemuž se znatelně zrychlí práce s veškerými dokumenty a zefektivní vyhledávání. Dále bude v rámci Krameria 7 zaveden nový administrátorský klient a vylepšena funkcionalita stávajícího klienta určeného pro čtenáře – například přidání nové podoby virtuálních sbírek dokumentů.

 


 

[1] Úplné znění zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon), jak vyplývá z pozdějších změn. 2006. Dostupné také z: http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-398

[2] NÁRODNÍ KNIHOVNA ČESKÉ REPUBLIKY. SEZNAM: Seznam děl nedostupných na trhu. In: DNNT – Díla nedostupná na trhu [online]. 2022, 8. 2. 2022 [cit. 2022-05-19]. Dostupné z: https://dnnt.cz/seznam/

[3] Hromadný dopis člena Akademické rady AV ČR: č 5/2018, věc: Shromažďování a dlouhodobá archivace elektronických publikací vydaných pracovišti AV ČR. Praha, 2018.

[4] Kramerius [online]. [cit. 2022-05-19]. Dostupné z: https://system-kramerius.cz/

[5] MORAVSKÁ ZEMSKÁ KNIHOVNA V BRNĚ. Registr Krameriů [online]. 19.05.2022 [cit. 2022-05-19]. Dostupné z: https://registr.digitalniknihovna.cz/

[6] Česká digitální knihovna [online]. Knihovna AV ČR, 2022 [cit. 2022-05-19]. Dostupné z: https://www.czechdigitallibrary.cz/

 

 

 

Kersch, Filip. Digitální knihovna AV ČR a systém Kramerius. Informace [online]. , č. [cit. 2024-05-07]. ISSN 1805-2800. Dostupné z: https://www.lib.cas.cz/casopis_informace/digitalni-knihovna-av-cr-a-system-kramerius/

Tisknout stránku