Knižní veletrh ve Frankfurtu nad Mohanem

 

Veletrh ve Frankfurtu je největším knižním veletrhem na světě s mezinárodním obchodním i kulturním přesahem. Koná se každoročně přibližně v polovině října už od roku 1949. Veletrh trvá pět dní (středa až neděle), přičemž první tři dny je otevřen pro odborné návštěvníky. O víkendu se otevírá i široké veřejnosti. Letos poprvé se akce konala nejen na samotném výstavišti, ale přidaly se i okolní podniky s bohatým kulturním programem. Veletrhu se zúčastnilo 277 000 návštěvníků a kolem 7 100 vystavovatelů z více než 100 zemí.[1]

pohled na halu

Obr. 1: Pohled na jedno patro výstavní haly

Frankfurtský veletrh je orientován nejen na tištěnou knihu jako konečný produkt, ale prezentují se zde veškerá odvětví spojená s knižním průmyslem. Své služby a produkty tu prezentují tiskárny, vazači knih, ilustrátoři, knihkupci i samotní nakladatelé či různé kulturní a informační instituce. Nejsou opomenuti ani nakladatelé či další firmy poskytující e-služby a e-obsah. Prostor je dán i literárním agentům a začínajícím autorům. Jde o místo setkávání a dojednávání prodeje práv a různých dalších obchodních dohod. Veletrh ale není zaměřený pouze na knihy, je zde možné nalézt periodika a vše od kalendářů, pohlednic až ke knižnímu příslušenství (čtečky e-knih, stojany na knihy, záložky, papírenské zboží apod.) či zboží s knižním motivem.

V pořadí už 68. ročník této akce se konal v pěti halách, každá hala měla několik pater. Vzhledem k velkému počtu vystavovatelů se každý snažil nějak zaujmout, a tak byly k vidění velice zajímavé stánky – obsahem, architektonickým řešením, dekoracemi atd. Součástí veletrhu byl program tvořený přednáškami, workshopy. V celém areálu bylo několik hot-spotů, kde se konaly akce s odborníky. Také jednotlivé stánky měly svůj program, ať už autorská čtení, autogramiády, přednášky, diskuze či kulinářské show.

knizni stena

Obr. 2: Knižní stěna jako součást stánku Itálie

Knižní veletrh každý rok představuje jednu zemi jako svého čestného hosta – letos to bylo Nizozemsko a Vlámsko. Se sloganem „This is what we share“ byla představena nejen jejich knižní produkce (romány, literatura faktu či poezie), ale i další formy knižního umění a kreativního průmyslu či dalších souvisejících oborů. Příští rok bude čestným hostem Francie. Kromě prezentace čestného hosta je možné si prohlédnout knižní produkci a sledovat tendence knižního průmyslu řady různých zemí, jako např. válkou zmítané Sýrie, Vatikánu, Číny, Ukrajiny, dále třeba pro nás vzdálenější Austrálie nebo Afriky.

Na frankfurtském veletrhu nechyběli čeští zástupci s národním stánkem, který představoval produkci téměř dvaceti českých nakladatelů (mj. Academia, Vydavatelství Univerzity Palackého, Nakladatelství Masarykovy univerzity, Vyšehrad, Mladá fronta, Host, Fraus a další). Expozice byla již tradičně organizována Moravskou zemskou knihovnou v Brně z pověření Ministerstva kultury ČR. Letos byla věnována osobnosti a myšlenkám Václava Havla. Mimo tituly vydávané Knihovnou Václava Havla byly vystaveny hlavně tituly ze současné české produkce a překladová literatura. Své místo zde našel i přehled nejvýznamnějších českých literárních cen a tituly, které tyto ceny získaly.

český stánek

Obr. 3: Český stánek

Další patro jedné z hal bylo věnováno přímo STM (scientific, technical and medical) a akademickému publikování. Zde byly k vidění stánky jak velkých nakladatelství (a jiných subjektů), jako jsou Wiley, Springer, Taylor & Francis, Ebsco a ProQuest, tak i stánky univerzit (např. Princeton University Press, Cambridge University Press, University of Hawai’i Press, Johns Hopkins University Press, Columbia University Press, apod.) a menších nakladatelství zaměřujících se na vydávání odborných publikací (Franz Steiner Verlag, Wageningen Academic Publishers, American Psychological Association, Brepols Publishers, CABI, Jaypee Brothers Medical Publishers, apod.). Kromě odborných publikací byl velký prostor věnován beletrii a dětské literatuře. Zvláštní pozornost byla věnována antikvárním knihám. Antikvariát se konal v bezpečnostně odděleném prostoru. To nejzajímavější ze své nabídky přivezlo 36 antikvariátů, převážně z Německa.[2] Šlo o staré tisky, vzácné a historicky cenné knihy. Tyto knihy bylo možné ihned na místě zakoupit.

Celým veletrhem se prolínalo staré s novým, virtuální s reálným, klasické s moderním. Bylo možné na vlastní kůži proniknout do umělých světů a virtuální reality nebo na druhou stranu vyzkoušet knihtisk a výrobu knih. Samozřejmostí bylo, že si všechny knihy či aplikace návštěvníci mají možnost prohlédnout a vyzkoušet. Toto prolínání a doplňování starého s novým byl jeden z velkých trendů letošního veletrhu, a to nejen v oblasti knižního průmyslu, ale v podstatě celého dnešního světa. Dalším jasně viditelným moderním proudem bylo vzdělávání zábavnou formou od narození až do vysokého věku. S novými možnostmi v oblasti technologií byl zřejmý i nárůst odborných publikací vybavených kvalitními obrázky nebo fotografiemi a nezřídka byly hitem jednotlivých nakladatelů obrázkové publikace zachycující mikrosvět.

Cílem návštěvy zahraničních knižních veletrhů je vysledování nejnovějších trendů a zajímavých novinek či nápadů, které by bylo možné využít nejen v práci akvizice. Celkový přínos účasti na veletrhu pro knihovníky spočívá v možnosti vidět, jak velký a obsáhlý knižní trh je, srovnávat situaci v jednotlivých zemích a inspirovat se u podobných institucí. Jedinečná je možnost si vystavené zahraniční knihy na vlastní oči prohlédnout a s knihou v ruce vyhodnotit relevantnost pro knihovní fond. Návštěva tohoto a podobných veletrhů přináší možnost rozšíření obzorů a příležitost seznámit se i s menšími nakladatelstvími z dalekých zemí, příp. nabýt nové poznatky v rámci doprovodného programu.

Příští ročník knižního veletrhu se bude konat 11.–15. října 2017.

Použité zdroje:

[1] Debates on cultural identity and on intellectual property set the tone at the 68th Frankfurter Buchmesse. Frankfurt Book Fair [online]. Frankfurt, 2016 [cit. 2016-11-22]. Dostupné z: http://buchmesse.de/fbmsite/en/fbf/press/press-releases/03129/

[2] Frankfurt Antiquarian Fair. Frankfurt Book Fair [online]. Frankfurt, 2016 [cit. 2016-11-22]. Dostupné z: http://buchmesse.de/en/Focus_on/more_topics/frankfurtantiquarianfair/index.html

 

 

 

Weissová, Kateřina. Knižní veletrh ve Frankfurtu nad Mohanem. Informace [online]. , č. [cit. 2024-05-03]. ISSN 1805-2800. Dostupné z: https://www.lib.cas.cz/casopis_informace/knizni-veletrh/

Tisknout stránku