K jednomu omylu prezidenta Zemana

Když koncem minulého týdne Rusko rozpoutalo otevřenou válku proti Ukrajině, mnozí pozorovatelé byli překvapeni. Lídři i veřejnost zemí EU a NATO však invazi rychle odsoudili a následovala i koordinovaná odveta. V tomto smyslu v den ruského útoku 24. února promluvil i český prezident Miloš Zeman. Ve svém projevu mimo jiné uznal svůj předešlý omyl, že k invazi nedojde. Ruský útok nazval agresí, proti níž je třeba vystoupit činy.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem v Pekingu v květnu 2017

Miloš Zeman a Vladimir Putin na archivním snímku | Foto: Mikhail Metzel/TASS | Zdroj: Fotobanka Profimedia

S prezidentovým apelem nelze nesouhlasit a je třeba ocenit i jeho momentální součinnost s Fialovým kabinetem. Platí však také, že v Zemanově postoji k Rusku jde o zásadní obrat. Český prezident byl totiž od svého nástupu do funkce v roce 2013 spojencem Ruska a stoupencem rozvíjení vztahů Česka s Moskvou.

Prezident Zeman k útoku na Ukrajinu: Rusko se dopouští zločinu proti míru. Šílence je nutné izolovat

Číst článek

Vedle obklopování se osobami s vazbami na Rusko, účastí na ruských státnických akcích, podporou Rosatomu, podkopáváním činnosti Bezpečnostní informační služby, která proti ruským aktivitám dlouhodobě úspěšně bojuje, a dalších větších či menších kroků směrem k Putinovu režimu, podporoval český prezident jeho mocenské zájmy především rétoricky. Jedním z příkladů je prezidentovo zlehčování ruské anexe Krymu a války proti východnímu Donbasu od roku 2014.

Ruský postoj podpořila i Zemanova slova z 22. února, tedy dva dny před ruským útokem na zbytek Ukrajiny, kdy obsazení východního Donbasu ruskou armádou označil za „vstup vojsk.“ Ponechme v tuto chvíli stranou pozoruhodný fakt, že stejně nazývala komunistická propaganda i okupaci Československa sovětskými vojsky v roce 1968, již Zeman v minulosti odsoudil.

‚Je na čase sáhnout k daleko tvrdším sankcím.‘ Přečtete si celý projev prezidenta Zemana

Číst článek

Důležitější je, že zdánlivě „neutrální“ a „objektivní“ výraz zakrývá povahu ruského jednání - vojenský výboj vůči druhému státu a okupaci jeho území. Podobná „depolarizující“ rétorika stoupenců Putinova Ruska na mezinárodní scéně je jedním z faktorů, které roztříštily minulý postoj EU a NATO k Rusku a vedly k jejich neschopnosti předejít dnešní otevřené válce Ruska proti Ukrajině.

Výroky Miloše Zemana posloužily i ruské propagandě a informační válce. Český prezident je považován za ústředního aktéra z Kremlu řízené české dezinformační scény. K upevňování Putinovy domácí pozice posloužily Zemanovy výroky opakovaně i ruským státním médiím, zejména televizi, která je hlavním nástrojem Putinovy propagandy k budování domácí legitimity a k šíření žádoucího obrazu světa.

‚Mladý přítel‘ Si

Důležitou roli hraje český prezident i pro zájmy Čínské lidové republiky, respektive vlivového a propagandistického aparátu Komunistické strany Číny v čele se Zemanovým „mladým přítelem“ Si Ťin‑pchingem. Zemanova činnost proti BIS posloužila i Číně, jejíž aktivity – stejně jako ty ruské – česká kontrarozvědka považuje za bezpečnostní hrozbu.

Pekingu nahrála i prezidentova podpora společnosti Huawei označené za bezpečnostní hrozbu Národním úřadem kybernetické a informační bezpečnosti. Nepřiměřenost Zemanovy podpory čínských zájmů snad nejkřiklavěji vyniká v osobě šéfa společnosti CEFC Jie Ťien‑minga (propojeného podle dostupných informací s čínským vojenským zpravodajstvím). Ve funkci svého poradce ho česká hlava státu držela i dlouho poté, co Jie v roce 2018 zmizel v tenatech čínského bezpečnostního aparátu.

I v čínském stranickém státě hraje ideologie a propaganda stěžejní roli ve fungování politického systému. Mnohé Zemanovy verbální projevy posloužily čínské propagandě uvnitř Číny a šířily oficiální narativy i směrem k zahraničnímu publiku. Posledním příkladem je Zemanova zdravice k nedávné zimní olympiádě v Pekingu, která obsahovala hned několik bodů čínské propagandy: například tezi o údajné apolitičnosti olympiády nebo kritiku mezinárodního diplomatického bojkotu čínských her. Čínská i ruská média využila Zemanovy výroky i krátce před ruským vpádem na Ukrajinu minulý týden.

NY Times: Čína požádala Rusko, aby s invazí na Ukrajinu počkalo do konce olympiády

Číst článek

Čína se dosud k ruské agresi vůči Ukrajině staví naoko neutrálně, například zdržováním se hlasování v OSN nebo uznáváním „svrchovanosti a územní celistvosti všech zemí“. Čína však agresi Ruska zároveň obhajuje – za hlavní důvod „krize“ na Ukrajině považuje rozšiřování NATO a „chápe oprávněné obavy Ruska v bezpečnostní problematice“. Čína nemusí nutně souhlasit s formou a načasováním ruské agrese, která je pro Peking v mnoha směrech pohromou, avšak souzní s jejím cílem zabránit příklonu Ukrajiny k EU a NATO. Obě země ostatně nedlouho před pekingskou olympiádou uzavřely společné prohlášení, v němž se hlásí ke společnému vidění světa a slibují spolupráci při jeho prosazování.

Čína svou představu o uspořádání světa v posledních letech předvádí například stupňovaným vyhrožováním Tchaj-wanu vojenskou silou nebo uvězněním až milionu Ujgurů a dalších nepohodlných v převýchovných táborech, za což je podle nedávno uniklých interních dokumentů osobně zodpovědný Zemanův přítel Si Ťin-pching. Putinovu vizi lze vyčíst z krvavé války proti Ukrajině.

Problematičnost role Miloše Zemana v celé záležitosti však zdaleka nespočívá v tom, že se zmýlil v odhadu pravděpodobnosti vojenského útoku Ruska na sousední stát, nýbrž v tom, že pochybil svým dosavadním pojetím české zahraniční politiky, a v tom, že ve prospěch Ruska a Číny roky mluvil a konal.

Autor je sinolog, pracuje v Orientálním ústavu AV ČR.

Ondřej Klimeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme