Václav Cílek: Češi jsou skeptičtí a nadávají. Jen málokdo je vděčný za to, co dostal

24. září 2019

Výzkumy opakovaně ukazují, že vděčnost zlepšuje psychické i fyzické zdraví. Lidé, kteří cítí vděčnost a umí ji vyjádřit, mají nižší hladinu stresu, lépe spí, jsou méně nemocní nebo vytvářejí pevnější přátelství.

„Vděčnost je tichá emoce, která uniká naší pozornosti,“ uvažuje v pořadu Jak to vidí Václav Cílek. „Podle vědců si jí prý nevšímáme proto, že když dáte někomu na vědomí, že jste mu zavázaná, tak se to bere jako závazek. A my nechceme být zavázáni nikomu a ničemu, tak o tom nemluvíme.“

Češi nadávají na to, čeho nedosáhli

„Pro českou společnost je charakteristický skeptický přístup, nadávací: čeho jsme mohli dosáhnout a nedosáhli, co jsme mohli dostat a nedostali. Jenom dvě až čtyři procenta lidí jsou si vědomi vděčnosti za to, co dostali,“ odhaduje geolog.

„Přitom vděčnost je jeden ze základních stabilizačních mechanismů, který vám pomůže i v okamžiku krize nenechat se unést vztekem, hněvem nebo závistí,“ upozorňuje moderátorku Zitu Senkovou. „Když vyjadřujete vděčnost, máte větší šanci na dobrý kamarády,“ připomíná výsledky výzkumu.

Výzkum vděčnosti na 300 lidech

„Psycholog Joel Wong vzal 300 respondentů. Část z nich na tom byla psychicky labilně, ne špatně, ale ani ne úplně dobře. A těch 300 respondentů rozdělil na tři skupiny. První skupina měla za úkol napsat jeden dopis týdně, že někomu děkuje za něco a vyjádřit svou vděčnost. Druhá skupina hlubinně zkoumala sebe, jaké má problémy. A třetí nedělala nic.“

Šimpanz

K čemu došlo po 12 týdnech? „Ukázalo se, že vděčnost je jeden ze základních stabilizačních citů, který brání toxickým emocím, jako je závist, strach. Už samotné vyjádření vděčnosti pomáhalo, i když lidi ten dopis neposlali.“

„Vděčnost byla pozorována i u primátů. U šimpanzů doopravdy zesiluje vztahy ve skupině. A analogicky nedostatek vděčnosti způsobuje, že si každý jde vlastní cestou.“ Jak ale vděčnost rozvíjet?

Jde rozvíjet vděčnost?

„To je hrozně jednoduchý. Stačí se ráno probudit a být vděčný, že teče voda, že se cítíte dobře, že máte co k snídani, že si můžete uvařit čaj nebo kafe. Stačí si všímat toho, co jste dostali, a nevěnovat se tomu, co vám schází, na co máte právo.“

„Většina z nás si myslí, že má právo na mnohem víc věcí, než jaké dostává. Je to hodně případ mladé generace,“ uzavírá Václav Cílek na Dvojce.

Další témata rozhovoru: boj proti změnám klimatu; komu patří amazonský prales; vděčnost zlepšuje zdraví.

autoři: Zita Senková , Václav Cílek , rota
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.