Calcarius

Zaměření stránek

Stránky jsou věnovány historické výrobě vápna a souvisejícím vápenným technologiím, tradičnímu řemeslnému zpracování a uplatnění vápna ve stavebnictví. Cílem je upozornit na unikátní historické technologie, které byly v minulosti úspěšně používány, ale dnes jsou již z velké části zapomenuty. Záměrně zde neopakujeme již známé informace, ale soustředíme se na nové poznatky plynoucí ze současného výzkumu. Základem těchto poznatků jsou výzkumné projekty a další odborně zaměřené aktivity realizované na Ústavu teoretické a aplikované mechaniky, Akademie věd České republiky ve spolupráci s dalšími partnery. Stránky jsou budovány jako otevřené se snahou o postupné doplňování informací vážících se k danému tématu.

Chvála vápna

Díky vápnu bylo možné budovat požárům odolné domy a veřejné budovy, stavět pevné hradební zdi, nebo zakládat pilíře mostů a přístavy odolávající vodním živlům. Vápenné omítky umožnily umělecky ztvárnit podobu náročnější architektury a plasticky dotvářet dekorace fasád. Vysoce kvalitní vápenné kaše byly používány jako podklad a pojivo pigmentů nástěnných maleb. Mnohaleté opakování nátěrů vesnických stavení vápenným líčkem nebo fasád městských domů vytvářelo jedinečný vzhled venkovské zástavby i měst. Zároveň splňovalo základní očistnou a dezinfekční funkci. S trochou nadsázky lze říci, že vápenné technologie pomohly i při šíření křesťanství v našich zemích, vždyť první kamenné stavby spojované vápennou maltou na našem území byly právě kostely a kaple v Uherském hradišti a Mikulčicích.

Vápno – materiál, který pečuje o památky

Po staletí bylo vápno zásadním materiálem, který ovlivňoval konstrukci staveb, jejich funkci a vzhled. Každá doba přirozeně přispěla něčím novým a i vápenné technologie prodělávaly svůj vývoj v rámci společnosti. V současném stavebním průmyslu a materiálech má vápno již pouze marginální úlohu. Na druhou stranu náš po staletí kultivovaný životní prostor, naše historická města a architektonické památky jsou stále ještě živoucím dokladem znalostí, řemeslné dovednosti a estetického cítění našich předků. Snahou těchto stránek je tedy i přispět k využití současných znalostí pro ochranu hodnot, které jsou spojeny s použitím vápna jako historického stavebního materiálu, to jest k ochraně a zachování věrohodnosti a autentičnosti našeho kulturního dědictví.

Poděkování

Stránky vznikly v roce 2013 na základě výsledků spojených s projektem Tradiční vápenné technologie a jejich využití v současnosti, který byl podporován z programu výzkumu a vývoje NAKI, Ministerstva kultury ČR v letech 2010-2015. Tento projekt na sebe navázal další výzkum a aktivity, které umožňují stránky postupně dále rozšiřovat.