Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 551

Trochu větší "kuličková ložiska"

Známe je ze všelijakých hraček, kol a mechanizmů - všude, kde je potřeba snížit tření, fungují valivá ložiska, válečková, kuličková, kulová. Ta, o kterých budeme psát, ale nelze nazývat zdrobnělým slovem. Jsou to drahokamy koruny tokamaku ITER. Narozdíl od jiných významů slova koruna, u ITER tato není nahoře, ale dole. Prostřednictvím obrovských kulových ložisek na ní spočívá 23 000 tun celého tokamaku včetně kryostatu. „Drahokamy“ v koruně budou perfektně vyleštěná, pochromovaná kulová ložiska, každé o hmotnosti přibližně 5 tun.

Fotogalerie (3)
Jeden z drahokamů koruny kryostatu (na obrázku vzhůru nohama): jedno z 18 ložisek, která ponesou 23 000 tun tokamaku s kryostatem. (Zdroj ITER Organization)

Koruna bude pevná vůči matičce Zemi, zatímco tokamak ITER se po ní bude z nejrůznějších důvodů na ložiskách pohybovat. Celkem 18 podpírajících ložisek bude působit jako spojnice (koule a podstavec) dovolující hladký přenos ohromných sil, které budou působit na zařízení ve všech myslitelných situacích: běžná činnost, náhlý svislý posuv plazmového provazce nebo dokonce zemětřesení. Po výrobě a ověření na řadě modelů (čtvrtinový, poloviční, skutečný rozměr) zahájila smluvní firma FPC-Nuvia v lednu výrobu skutečných ložisek. Bude vyrobeno celkem 20 ložisek, 18 jich bude vloženo do lůžek v koruně tokamaku a dvě budou náhradní.

Ověřovací zkoušky

Koncem března se rozjeli Laurent Patisson a Armand Gjoklaj z ITER Building & Civil Works Section do Montebello nedaleko Padovy v Italii, kde FPC-Nuvia montuje první ložiska kryostatu. Skupina odborníků se přijela přesvědčit o stavu montáže různých prvků, které jsou pro ložiska zapotřebí. Ložisko tvoří polokulová čočka a podstavec, dolní a horní desky a kluzný materiál. Přesně se smontují a pak vyzkoušejí ve výkonném lisu, který byl speciálně navržený pro potřeby ITER. Na ložiska bude ve směru osy tlačit téměř 22 meganewtonů (přibližně 2 500 tun) což bude v budoucnu odpovídat skutečnému zatížení vyvinutému tělesem tokamaku. „Při působení obrovského tlaku se nesmějí ložiska vysoká 750 mm deformovat více než o 2 mm. Dosáhnout toho je velmi obtížné. Ale první řada ložisek zkouškami prošla, “vysvětluje Gjoklaj.

Výroba 20 ložisek podpírajících kryostat by měla být ukončena 18. března 2018, což by pro Radu ITER byl významný mezník. V budově tokamaku zatím pokračují práce na přípravě stavby samotné koruny, která se má zahájit začátkem roku 2018. Je nanejvýš potřebné, aby půlkulová ložiska byla spojena s korunou pevně. Přechodová část ložiska bude polovinou výšky svého válce zapuštěná v betonu koruny, což by mělo potřebnou pevnost zaručit.

Volně podle R. Arnouxe

Milan Řípa
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Z čeho budeme vyrábět pneumatiky?

 Pneumatiky jsou kulaté, černé a vyrobeny z gumy. Tak by je zřejmě popsala většina lidí. Při bližším pohledu však zjistíme, že design pneumatik a vzájemné působení různých ...

Budoucnost informačních technologií na rok 2024 a dále

Po třech letech nepříznivých okolností vykazuje světový trh s IT známky oživení. Předpokládá se, že v roce 2024 vzroste celosvětový prodej osobních počítačů o osm procent a o ...

Datová centra v roce 2024

Svět se přizpůsobuje digitální transformaci téměř ve všech aspektech každodenního života. S tím se neustále vyvíjí odvětví datových center, která hrají v digitalizaci klíčovou roli.

Energetická krize a renesance OZE v ČR

Zahájením ruské agrese na Ukrajině v roce 2022 se změnilo mnohé. Jednu z největších změn ale představoval postoj občanů Evropské unie k Rusku jakožto důvěryhodnému dodavateli energetických komodit.

Co bylo před energetickou krizí

Jak už to bývá, při pohledu s určitým odstupem je možné vidět souvislosti minulých událostí lépe než v době, kdy se tyto události odehrávaly.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail